Krytyka homoseksualizmu w Szwajcarii będzie karalna

W niedzielnym referendum większość Szwajcarów poparła zakaz dyskryminacji osób ze względu na ich orientację seksualną, co oznacza, że krytyka homoseksualizmu w Szwajcarii będzie niedługo karalna.

Za rozszerzenim obecnych przepisów antyrasistowskich o penalizację krytki homoseksualizmu opowiedziało się 63,1% głosujących przy niskiej frekwencji wynoszącej 42%.

CZYTAJ TAKŻE: Droga Synodalna w Niemczech: Dwaj biskupi apelują o zmianę nauczania Kościoła ws. homoseksualizmu

Najwięcej głosów za zmianami oddano w wielkich miastach, takich jak Zurich, Lozanna i Brno, oraz w regionach francusko- i włoskojęzycznych. Przeciwko głosowano głównie na obszarach wiejskich w środkowej i wschodniej Szwajcarii.

Do tej pory w szwajcarskim prawie znajdowały się zapisy mówiące jedynie o dyskryminacji ze względu na rasę, religię lub grupę etniczną. Teraz osoby, które publicznie nawołują do nienawiści lub dyskryminacji wobec osób ze wzlędu na ich orientację seksualną, zostaną “poddane procedurze prawnej”.

To historyczny dzień. Wysłaliśmy wspaniały sygnał dla wszystkich, którzy padli ofiarą dyskryminacji – powiedział Mathias Reynard, poseł Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii, ugrupowania które zainicjowała proces zmian w prawie.

CZYTAJ TAKŻE: Duda “poważnie rozważyłby” podpisanie ustawy o związkach partnerskich

Poprawka do prawa o dyskryminacji została przegłosowana przez parlament w 2018 roku (za były wszystkie główne partie, oprócz cieszącej się najwyższym poparciem Szwajcarskiej Partii Ludowej), ale krytycy wedle których stanowi ona ograniczenie wolności słowa doprowadzili do zorganizowania w tej sprawie referendum.

Rząd zapowiedział, że nadal będą możliwe debaty na takie tematy, jak małżeństwa osób tej samej płci, a nowe prawo nie zabrania żartów.

Podżeganie do nienawiści musi osiągnąć pewien poziom intensywności, aby zostać uznanym za przestępstwo w Szwajcarii – powiedział AFP Alexandre Curchod, prawnik. Przyznał jednak, że mogą zaistnieć wyjątki „jeśli można wykazać, że pod przykrywką produkcji artystycznej lub żartowania ktoś faktycznie nakłania do nienawiści”.

Nikt nie musi się niczego obawiać, jeśli pozostanie pełen szacunku – powiedziała na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Szwajcarii Karin Keller-Sutter. Dodała, że jest przekonana, że sądy nie zostaną zalane nowymi sprawami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Jednym z głównych przejawów zła we współczesnym świecie jest ideologia gender

Po ogłoszeniu wyniku głosowania aktywiści ruchu LGBT zapowiedzieli, że będą kontynuować polityczną walkę o usankcjonowanie małżeństw osób tej samej płci, co będzie przedmiotem obrad parlamentu Szwajcarii w marcu.

Kresy.pl / wgospodarce.pl / thejournal.ie

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply