Kreml sonduje możliwość rozmów między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a amerykańskim prezydentem Joe Bidenem – poinformowała w niedzielę agencja prasowa Unian. Aby to zrobić, Stany Zjednoczone rzekomo muszą „zwrócić uwagę na obawy Rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa”.

Według agencji prasowej Unian, Kreml sonduje możliwość rozmów między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a amerykańskim prezydentem Joe Bidenem. Aby to zrobić, Stany Zjednoczone rzekomo muszą „zwrócić uwagę na obawy Rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa”.

“Chcemy, aby Stany Zjednoczone wysłuchały naszych obaw, więc jeśli USA chcą powrócić do stanu z grudnia 2021 roku lub stycznia 2022 roku, to Waszyngton musi zadać sobie pytanie, co proponują Rosjanie” – poinformował Pieskow. “Mam na myśli projekty dokumentów, które zostały przekazane zarówno do Brukseli, jak i do Waszyngtonu” – dodał Pieskow.

Z kolei rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow złożył podobne oświadczenie. Według niego Putin jest gotowy do negocjacji w sprawie Ukrainy.

“Zawsze jesteśmy gotowi wysłuchać naszych zachodnich kolegów, jeśli zgłoszą kolejną prośbę o zorganizowanie rozmowy. Mam nadzieję, że… będziemy w stanie zaproponować poważne podejście, które pomoże rozładować napięcia i w pełni uwzględni interesy Federacji Rosyjskiej i jej bezpieczeństwa” – powiedział rosyjski dyplomata.

Zaznaczył przy tym, że Moskwa jest gotowa rozmawiać z Zachodem, jeśli ten zaapeluje do Federacji Rosyjskiej „z realistycznymi propozycjami opartymi na zasadach równości i wzajemnego poszanowania interesów mających na celu znalezienie kompromisów i wyważenie interesów wszystkich krajów w tym regionie”.

Zauważył, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy „pojawiło się kilka inicjatyw ze strony Amerykanów i kilku innych zachodnich kolegów, którzy prosili o rozmowy telefoniczne z rosyjskim przywódcą”. Przy tym rosyjski minister spraw zagranicznych powiedział, że Putin nigdy nie stronił od negocjacji. Zagroził też, że „im dłużej przeciągają negocjacje, tym trudniej będzie im negocjować z nami”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zareagowało na słowa ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

“Jedyną realistyczną propozycją powinno być natychmiastowe zaprzestanie przez Rosję wojny z Ukrainą i wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy poza granice od 1991 roku” – napisał na Facebooku rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko.

“Każdy, kto naprawdę dąży do negocjacji, nie niszczy systemu energetycznego kraju, aby jego ludność zamarzała zimą, nie angażuje się w masowe egzekucje cywilów, nie ostrzeliwuje dzielnic mieszkalnych, nie zapowiada mobilizacji dodatkowych 300 tys. personelu wojskowego, nie blokuje dostaw zboża, nie stawia ultimatum – powiedział rzecznik.

Kresy.pl/Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply