W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił, że sankcje względem gazociągu Nord Stream 2, budowanego przez rosyjski Gazprom, są jednym z elementów wojny hybrydowej. Zaznaczył, że Rosja podąża w kierunku sfinalizowania projektu.

Rzecznik Kremla odniósł się w ten sposób do słów jednego z przedstawicieli rosyjskiego wielkiego biznesu Olega Deripaski, który stwierdził, że sankcje to “element wojny hybrydowej”. Zdaniem Pieskowa USA rzeczywiście wykorzystują sankcje w ten sposób – informuje “Kommiersant”.

“Na przykład sankcje wobec Nord Stream 2. Jest to czystej wody wojna hybrydowa, która toczy się tak jak wojna i której towarzyszy nieuczciwa konkurencja” – oświadczył Pieskow.

Zobacz także: Ted Cruz o Nord Stream 2: Ten projekt nie zostanie ukończony

Dodał, że gdyby postrzegać restrykcje wobec gazociągu jako działania wojny hybrydowej, to “najlepszą odpowiedzią będzie uwzględnianie i zapewnienie interesów Federacji Rosyjskiej”. Podkreślił, że Rosjanie zbliżają się do finalizacji projektu.

Deripaska porównał stosowanie sankcji do bombardowania domów i atakowania granic innego państwa. Zdaniem biznesmana działania, które zmierzają do nakładania na Rosję sankcji powinny być traktowane jak zdrada stanu. Pieskow zaznaczył, że Kreml nie zajął stanowiska w tej sprawie. Zwrócił uwagę, że inicjatywa ustawodawcza należy do parlamentarzystów i do prezydenta Rosji.

W tej chwili gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., przy czym od grudnia 2019 żadne prace nie są prowadzone. Do ułożenia pozostało jeszcze 150 km rur z 2460 km, w tym 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich.

Budowa gazociągu Nord Stream 2 została wznowiona 11 grudnia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W listopadzie Wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Gospodarki Niemieckiej (OAOEV) wezwało Stany Zjednoczone do zniesienia sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rurociągu Nord Stream 2.

Wcześniej informowaliśmy na naszym portalu, że Stany Zjednoczone przygotowują dodatkowe sankcje wymierzone w gazociąg Nord Stream 2.

kommersant.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply