Ekspansja infrastruktury wojskowej NATO w kierunku granic Rosji nie przyczyni się do bezpieczeństwa i stabilności na kontynencie. Te ekspansjonistyczne działania prowadzą do kontrdziałań ze strony rosyjskiej – rzecznik Kremla skomentował doniesienia o możliwym powstaniu w Polsce stałej bazy wojsk USA.

W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się do informacji odnośnie ewentualnego rozlokowania w Polsce stałej amerykańskiej bazy wojskowej. Jak informowaliśmy, Polska przedstawiła USA propozycję stworzenia stałej bazy wojskowej, obiecując 2 mld dolarów.

Pieskow powiedział, że „jest to oczywiście suwerenna decyzja każdego kraju, jeśli decyzja tego rodzaju jest podejmowana”. Zaznaczył jednak, że gdyby Rosja odnotowała „stopniową ekspansję infrastruktury wojskowej NATO” w kierunku jej granic i bezpośrednie przybliżenie infrastruktury NATO ku tym granicom, „to nie przyczyni się to do bezpieczeństwa i stabilności na kontynencie”.

–  Wręcz przeciwnie, te ekspansjonistyczne działania prowadzą oczywiście do kontrdziałań ze strony rosyjskiej – oznajmił rzecznik Kremla. Według niego, celem takich działań ze strony rosyjskiej byłoby „zrównoważenie naruszonego parytetu”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej informowaliśmy, że MON przesłało Stanom Zjednoczonym dokument, w którym zaproponowało rozlokowanie w naszym kraju stałej dywizji pancernej. Według portalu Onet.pl, chodzi o dokument nazwany „Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland” („Propozycja stałej amerykańskiej obecności w Polsce” – red.), który został przekazany stronie amerykańskiej, a dokładniej – amerykańskim instytucjom rządowym, Kongresowi oraz think-tankom. Autorzy dokumentu wskazali, że Polska może wnieść wkład w wysokości 1,5 – 2 mld USD na pokrycie kosztów ułatwienia stacjonowania jednego amerykańskiego oddziału pancernego lub równoważnych sił w Polsce. Środki te mają zostać wydane na poprawę infrastruktury, co ma służyć amerykańskim żołnierzom i lokalnej społeczności.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ o planowanym spotkaniu z Pompeo: będę apelował o więcej wojsk USA w Polsce

Wśród przekazanych dokumentów znalazły się także mapy z możliwymi lokalizacjami przyszłych amerykańskich baz i instalacji wojskowych. Podano również informacje dotyczące infrastruktury pomocniczej, z której mieliby korzystać żołnierze rozlokowani w stałej bazie i ich rodziny. Wskazano przy tym m.in. szkoły i szpitale.

Autorami dokumentu są m.in. Bolesław Piasecki i grupa oficerów Wojska Polskiego. Piasecki jest byłym doradcą Antoniego Macierewicza i ekspertem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. W przygotowaniu dokumentu miał uczestniczyć także wiceminister obrony Tomasz Szatkowski, wcześniej szef NCSS.

Przeczytaj: Były amerykański dyplomata dla Kresy.pl: W interesie Polski leży dywersyfikacja powiązań w polityce zagranicznej

W projekcie ustawy o budżecie Pentagonu, przyjętym niedawno przez komisję sił zbrojnych Senatu USA, zawarte jest wezwanie sekretarza obrony, by poinformował o „możliwości i celowości stałego stacjonowania w Polsce brygadowej grupy bojowej USA”.

Przypomnijmy, że niedawno wicepremier Jarosław Gowin relacjonując swoje rozmowy z Amerykanami powiedział, że jeśli Polska „rozwiąże problem nowelizacji ustawy o IPN”, to stałe bazy sił USA w Polsce mogą powstać w ciągu 2-3 lat.

PRZECZYTAJ: Winnicki: obecność wojsk USA w Polsce to nie dowód partnerstwa, ale wasalizmu

Interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz