Gdyby Amerykanie traktowali nas jako partnera, a nie wasala, to od lat dostawalibyśmy duże wsparcie finansowe na zbrojenie własnej armii i dostęp do zaawansowanych technologii militarnych. Obce wojska na polskim terytorium w czasie pokoju zawsze powinny być okazją raczej do zadumy nad słabością i zależnością od innych, niż do radości – uważa poseł Robert Winnicki.

W czwartek szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że amerykańska brygada pancerna przybędzie do Polski 12 stycznia. Najpewniej wówczas miałoby się odbyć powitanie amerykańskich żołnierzy z udziałem przedstawicieli MON i ambasady USA w Polsce. Z kolei dzisiaj, tuż przed godz. 15.00 na lotnisku Wrocław-Strachowice wylądował samolot z 250 amerykańskimi żołnierzamiz bronią indywidualną. Transport nie obejmował ciężkiego sprzętu. Żołnierze zostali odprawieni na terminalu lotniczym.

Przeczytaj: Pierwsza grupa amerykańskich żołnierzy jest już w Polsce

– Do Polski przybywają pierwsze oddziały wojsk amerykańskich. Niektórzy uważają to za dowód „pełnego partnerstwa” w relacjach naszego kraju z USA– napisał lider Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki. Jego zdaniem, nie świadczy to jednak o tym, że USA traktują Polskę jako swojego partnera:

– Zwracam uwagę, że gdyby Amerykanie traktowali nas jako partnera, a nie wasala, to przede wszystkim od wielu lat dostawalibyśmy duże wsparcie finansowe na zbrojenie naszej, własnej armii i dostęp do zaawansowanych technologii militarnych.

– Tymczasem obce wojska na polskim terytorium w czasie pokoju zawsze powinny być okazją raczej do zadumy nad słabością i zależnością od innych, niż do radości– zaznaczył Winnicki. Zwrócił też uwagę na to, w czym leży zagrożenie dla Polski:

– W obecnej sytuacji najbardziej groźne dla Polski jest jednak co innego: na zapleczu i w partii rządzącej są tacy wariaci lub agenci, którzy na serio deklarują – im ostrzej na linii Zachód-Rosja, w tym, Polska-Rosja, tym lepiej.

– Głoszą je pomimo tego, że to właśnie Polska na tym ostrzu i na pierwszej linii frontu, który chcieliby otworzyć, się znajduje. Komu służą ci ludzie?– pyta lider Ruchu Narodowego.

PRZECZYTAJ: Wiceszef polskiego MON: Liczymy na jeszcze więcej amerykańskiego wojska na polskiej ziemi

– Ciężka brygada będzie – nie wiem czy ja to mogę powiedzieć, ale zaryzykuję – 12 stycznia– powiedział Antoni Macierewicz na antenie TVP 1. W jego ocenie do Polski łącznie przybędzie niemal 7 tys. żołnierzy. – Dużo ponad to, co kiedykolwiek sobie wyobrażano– stwierdził Macierewicz, dodając, że zarazem „można powiedzieć, że ciągle za mało”.

Przeczytaj: Szef MON zapewnia: w styczniu pierwsze jednostki NATO pod dowództwem USA będą w Polsce

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Gen. Hodges: 4 tys. żołnierzy USA trafi na wschodnią flankę NATO na początku 2017 roku

Szef Pentagonu: ciężka brygada USA przybędzie do Polski w lutym 2017 roku

Amerykański generał: wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona na wiosnę

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Z kolei jak informowaliśmy, w połowie października br., podczas wizyty w siedzibie dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, ambasador USA Paul W. Jones zapewnił, że pierwsi amerykańscy żołnierze zjawią się w Polsce w lutym 2017 roku.Zostaną oni następnie rozlokowani w krajach bałtyckich. Potwierdził również słowa głównodowodzącego siłami USA w Europie gen. Bena Hodgesa, który pod koniec września powiedział, że batalion, który zostanie w Polsce, przyjedzie w kwietniu przyszłego roku. Wcześniej przybędą żołnierze grupy bojowej, którzy trafią do krajów bałtyckich: – Wcześniej jednak zostaną przerzuceni do Polski żołnierze amerykańskiej grupy bojowej, którzy rozjadą się po krajach bałtyckich. Dowództwo tej brygady zostanie jednak w Polsce– zapowiedział ambasador Jones.

Przeczytaj: Ambasador USA przy NATO: bataliony na wschodniej flance powinny być na miejscu do wiosny

Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady pancernej zaczną się dyslokować w regionie i ćwiczyć w europejskimi sojusznikami. Brygadowa grupa bojowa przywozi ok. 3500 ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley. Jako pierwsza rotacyjną obecność w Polsce rozpocznie 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w Kolorado. Jej dowództwo, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Z kolei kompanie jednego z batalionów zostaną rozmieszczone w krajach bałtyckich, drugi batalion zostanie rozlokowany w Bułgarii i Rumunii, zaś kolejny trafi do Grafenwoehr w Bawarii.

Do Europy w lutym zaczną być też przebazowywane jednostki 10. Brygady Lotnictwa Bojowego, wśród nich m.in. ok. 10 ciężkich śmigłowców transportowych Chinook i 50 Black Hawków, wzmocnione batalionem z 24 śmigłowcami szturmowymi Apache. Wysunięte bazy śmigłowców znajdą się na Łotwie, w Rumunii i w Powidzu w Polsce, dokąd mają trafić w marcu. Dowództwo brygady lotniczej będzie się mieścić w Illesheim w Bawarii.

Po pierwszych ćwiczeniach w Polsce i rozlokowaniu pododdziałów w Bułgarii, Rumunii i krajach bałtyckich, amerykańskie kompanie pozostaną tam dopóki na miejsce nie przybędą wielonarodowe bataliony NATO. Od kwietnia w Polsce i regionie ma być obecna wielonarodowa batalionowa grupa bojowa, podlegająca dowództwu NATO. Jej siły w naszym kraju trafią do Orzysza i Bemowa Piskiego.

Facebook.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  kbog :

  Jankesi są jak piąte koło u wozu . Jest to typowy koń trojański, który przyniesie same straty a żadnych korzyści. Zgoda USA na tą checę wynika z potrzeby trzymania na postronku naszych tzw. „suwerennych” władz. Zresztą te „władze ” i tak leżą plackiem przed Jankesami. To na ich rozkaz szczekają bez przerwy na Rosję. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z interesem Polski. Dla nich to jednak nie ma znaczenia.

  • Avatar
   fiesta :

   Posel R.Winnicki nie zna sie na polityce historycznej i robi z siebie co najmniej BLAZNA, albo przybral ponownie forme ROSYJSKIEJ TUBY PROPAGANDOWEJ, jak zwykl to robic na stronie OWP.
   Sprawy wygladaja tak, ze Niemcy i Rosja wspolnie dazyly do likwidacji Rzeczpospolitej i dopiely swojego celu w 1772r (I-szy rozbior Polski), a w 1795r Rzeczpospolita zniknela z mapy Europy na 123 lata i to jest dowod, ze Niemcy i Rosja nie zrobily tego przypadkowo, ale z PREMEDYTACJA – pierwsze proby ROZEBRANIA RZECZPOSPOLITEJ przez Niemcy i Rosje mialy miejsce pod koniec XVII wieku i na poczatku XVIII wieku, w czym palce maczal Watykan.
   Gdyby nie I-sza wojna swiatowa pomiedzy Niemcami i Rosja (1914-1918) to nie byloby Polski na mapie Europy !…. i Watykan mial to w dupie. Nie pomoglaby nawet polityka R.Dmowskiego, poniewaz Rosja prowadzila RUSYFIKACJE pod zaborem rosyjskim, a Niemcy prowadzily GERMANIZACJE w zaborze niemieckim i jakikolwiek polski bunt w tych zaborach skonczylby sie bardzo krwawo dla Polakow.
   Nie inaczej wygladala polityka niemiecka i radziecka wobec Polski po 1918r, poniewaz w 1922r Niemcy i ZSRR podpisaly uklad o wzajemnej wspolpracy w Rapallo (Wlochy) , a w kilka miesiecy pozniej tajny uklad militarny. Francja kilkakrotnie proponowala Polsce podpisanie ukladu gospodarczego i militarnego, ale litwak, agent niemiecki i duren J.Pilsudski odmowil podpisania takiego ukladu zostawiajac Polske bezbronna i slaba gospodarczo i ekonomicznie, i za to zaplacili Polacy we wrzesniu 1939r i w latach nastepnych niemieckiej i sowieckiej okupacji.
   Dlatego jak sie slucha pierdol posla R.Winnickiego, ktory przy pomocy swojej propagandy probuje nastraszyc Polakow rzekoma „wasalizacja” (w przenosni: nowa okupacja amerykanska) bez konkretnych dowodow to dzialania posla R.Winnickiego mozna utozsamic z propaganda TRYBUNY LUDU, ktora w okresie istnienia PRL i okupacji sowieckiej byla organem prasowym KC PZPR, w ktorej czerwoni propagandysci PRL straszyli Polakow „imperializmem amerykanskim” i „w trosce o bezpieczenstwo Polakow” rzadzacy komunisci w Polsce zamkneli narod jak zwierzeta w klatce.
   Z polskiego punktu widzenia obecnosc wojsk amerykanskich w Polsce nie pozwoli Niemcom i Rosji na podzielenie sie Polska, jak to wielokrotnie mialo miejsce w historii. Obecnosc wojsk amerykanskich w Polsce zamknie gebe UPA-incom, ktorzy roszcza sobie pretensje do Przemysla i okolic oraz obecnosc wojsk amerykanskich w Polsce oslabi niemieckie i rosyjskie wplywy w Polsce.
   Obecnosc wojsk amerykanskich w Polsce to w pewnym sensie rowniez sprawiedliwosc dziejowa i wypelnienie sie dazen gen.W.Sikorskiego do odzyskania niepodleglosci przez Polske – w 1942r gen.W.Sikorski przedstawil swoj plan uderzenia na Balkany prezydentowi Rooseveltowi i w planie tym bylo wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej i rozpolowienie sil niemieckich, co jednoczesnie dawalo Polsce odgrodzenie sie od sowieckiej zarazy.
   Plany te byly kilkakrotnie poruszane na spotkaniach Churchilla z Rooseveltem, ale „doradcy” (czytaj: zydostwo) z otoczenia Roosevelta naklonilo go do uderzenia na Wlochy, co praktycznie unieruchomilo wojska alianckie na wiele miesiecy w walce z silnie ufortyfikowanymi Niemcami w trudnym terenie gorzystym, co w/g opinii gen.G.Pattona (general amerykanski, historyk wojskowosci i postrach Niemcow) bylo bezsensowne o czym swiadczy rowniez liczba okolo 650 tysiecy poleglych zolnierzy po stronie Aliantow.
   Gen.G.Patton (przyjaciel Polakow) popieral plan uderzenia na Niemcow przez Balkany (Rumunia, Bulgaria), gdyz teren jest bardziej plaski, a jednoczesnie nie byl tak silnie ufortyfikowany i w ten sposob rozstrzygnelyby sie losy Polski juz w 1943r – jednoczesnie bylo planowane dozbrojenie 350-tysiecznej armii podziemniej w okupowanej Polsce, wywolanie powstania w Polsce przeciw niemieckiemu okupantowi oraz uzycie brygady desantowej gen.S.Sosabowskiego.
   Wracajac do wyrazu „wasalizm”, jakiego uzyl posel R.Winnicki w swojej wypowiedzi faktycznie oznacza poddanstwo. Ale faktem z kolei jest, ze przez ostatnie 72 lata (1945-2017) w Polsce rzadza polskojezyczni Zydzi.
   Dodatkowy naplyw Zydow do Polski po 1990r, pro-zydowska polityka rzadow w Polsce, zapalanie menory w sejmie i palacu prezydenckim, uzywanie pieniedzy panstwowych uzyskanych od polskiego podatnika m.inn. na finansowanie pseudo-kultury zydowskich koczownikow plemiennych lub obdarzanie 60 tysiecy Zydow z Izraela kwota po 100 euro miesiecznie za rzekome ich cierpienia w latach 1939-1956 z czym Polska i Polacy nie maja nic wspolnego swiadczy, ze wyraz „wasalstwo” uzyty przez posla R.Winnickiego wobec zydowskiej ekipy PiS u wladzy w Polsce jest zwodniczy i uzyty niewlasciwie, poniewaz Polska i Polacy sa pod zydowska okupacja przez ostatnie 72 lata, a jednoczesnie Polacy nie sa wlascicielami ponad 80% bylego polskiego majatku narodowego i to Polacy sa wasalami (poddanymi) Zydow.
   Na razie tyle.

  • upadlina
   upadlina :

   a dziś Polska jest partnerem bandytów zza oceanu??……….I czego się dorobiliśmy na tym „partnerstwie”??……….Statusu: „h*j, dupa i kamieni kupa”??…………..Daj spokój tagore, bo twoja retoryka a rzeczywistość do dwa inne światy z których ten pierwszy to tylko iluzja !!

 2. Avatar
  wojmir :

  No cóż, Winnicki ma rację, i tyle. My mamy u siebie swoją Polską Armię NATO i inna nam nie jest potrzebna. Jaka ona by nie była i jaka jest to wiemy – główne uzbrojenie to kosy jak za czasów Kościuszki. Młodych ludzi garnących się do armii jest u nas sporo, samorzutnie organizują się w grupy strzeleckie. Wystarczy ich powołać, dać nowoczesne uzbrojenie, przeszkolić i będziemy mieli własną silną Armię NATO, przede wszystkim Polską. Oskarżanie Winnickiego o sympatie kremlowskie trąci przynależnością do kremlowskiej agentury nie kogo innego tylko właśnie tego oskarżającego!!! PrawicaPolska

  • Avatar
   wojmir :

   I tu masz racje. Sianie antyrosyjskich nastrojów i propagandy nie jest w interesie słabej Polski. Jeśli chcesz pokoju to się zbrój. Ściąganie obcej armii w interesie Banderolandu, a w zasadzie w interesie pewnej nacji wybranej panującej w USA i Kanadzie jest sprzeczne z polską racją stanu i polskim interesem narodowym. To tylko może spowodować konflikt zbrojny i znowu Amerykanie i Niemcy beda bić się z Rosją w swoim interesie i w interesie wrogiej Polsce UPAdliny do ostatniego Polaka.PrawicaPolska

  • upadlina
   upadlina :

   tak szczyna !!…………Kolejny agent Kremla, bo powiedział, że białe jest białe, a czarne jest czarne !!……..A to nie jest po myśli PISuarów i nadprezesa !!……….Twoje pobrzękiwania nie zmienią faktu, że uSSmania to okupant Polski !!………..Coraz więcej Polaków to rozumie !!……….Coraz więcej Polaków zaczyna pojmować, kto jest odpowiedzialny za reaktywację banderyzmu na twoim upadlińskim grajdole !!………..Pobrzękuj szczyna sobie, a muzom !!………Ludzie i tak widzą, co tu się dzieje !!……..A na takich kolaborantów jak ty przyjdzie szczyna czas zapłaty !!