Arabia Saudyjska i inne kraje OPEC+ zwiększą wydobycie ropy naftowej.

Kraje OPEC+ zgodziły się na zwiększenie dostaw ropy naftowej o około 50 proc. Jak donosi Bloomberg produkcja zwiększona zostanie o 648 tys. baryłek ropy dziennie w lipcu i sierpniu (czyli 0,7% globalnego popytu), w porównaniu z ostatnimi miesięcznymi podwyżkami o 432 tys. baryłek dziennie

Reuters podkreśla, że ten ruch będzie postrzegany jako oznaka chęci Arabii Saudyjskiej i innych krajów Zatoki Perskiej do poprawy relacji z Zachodem. USA w ostatnim czasie naciskały na kraje OPEC+, aby te zwiększyły wydobycie ropy naftowej w celu złagodzenia skutków sankcji wobec Rosji.

„Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują ważną decyzję OPEC+ dotyczącą zwiększenia podaży” – powiedziała sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre. „Uznajemy rolę Arabii Saudyjskiej jako przewodniczącego OPEC+ i jego największego producenta w osiągnięciu tego konsensusu”. W najbliższym czasie prezydent USA Joe Biden ma odwiedzić Arabię ​​Saudyjską, aby spotkać się z księciem Mohammedem bin Salmanem. Stosunku między oboma krajami są napięte od momentu zamordowania dziennikarza Washington Post Dżamala Chaszukdżiego.

Moskwa, która także jest częścią Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową, udzieliła temu planowi pełnego poparcia i rozmowy zostały zakończone w zaledwie 11 minut, poinformowali anonimowo delegaci.

Wzrost wydobycia zostanie podzielony proporcjonalnie między członków OPEC_ w zwykły sposób. „Kraje, które nie były w stanie zwiększyć produkcji, takie jak Angola, Nigeria i ostatnio Rosja, także otrzymają wyższe kwoty (wydobycia – red.). Może to oznaczać, że rzeczywisty wzrost podaży będzie mniejszy od oficjalnego, jak to często miało miejsce w ostatnich miesiącach” – zauważa Bloomberg. Jak zaznacza agencja, w zasadzie jedynie Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie dysponują znacznymi wolnymi mocami produkcyjnymi, które mogą szybko zwiększyć. Jednocześnie rosyjska produkcja w kwietniu była o 1,3 mln baryłek dziennie niższa od docelowej produkcji OPEC+.

Jak informowaliśmy, Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową w kwietniu oceniła, że embargo nałożone na ropę naftową z Rosji spowodowałoby wielkie problemy na światowym rynku.

CZYTAJ TAKŻE: Orlen będzie sprzedawał benzynę Węgrom o niemal 2 zł taniej niż Polakom

Jak do tej pory embargo na obrót rosyjską ropą (a także gazem) wprowadziły Stany Zjednoczone. Również Unia Europejska zamierza wprowadzić sankcje na rosyjską ropę, na razie są one jednak blokowane przez Węgry.

W maju inflacja konsumencka w Polsce przyśpieszyła do 13,9 proc. z 12,4 proc. w kwietniu – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wtorek. To najwyższy wskaźnik w Polsce od 24 lat. Inflacja jest potęgowana przez rosnące ceny żywności, energii i paliw. Szacunki ekonomistów wskazują, że przyśpieszyła także inflacja bazowa, na którą Rada Polityki Pieniężnej ma większy wpływ.

Dane GUS wskazują, że w maju ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 13,5 proc. rok do roku, a nośników energii aż o 31,4 proc. O 35,4 proc. zwiększyły się ceny paliw do prywatnych środków transportu.

Kresy.pl / reuters.com / bloomberg.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz