Kosowo chce pozyskać drony Bayraktar – Serbia reaguje

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić potępił plany Turcji dotyczące dostarczenia dronów Bayraktar do nieuznawanej republiki Kosowa – przekazała w środę agencja prasowa Tass.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, prezydent Serbii Aleksandar Vučić potępił plany Turcji dotyczące dostarczenia dronów Bayraktar do nieuznawanej republiki Kosowa.

Komentując plany Kosowa, serbski prezydent powiedział, że sprzedaż dronów do Prisztiny z pewnością wpłynie na stosunki serbsko-tureckie. We wtorek Vučić spotkał się z ministrem obrony Azerbejdżanu Zakirem Hasanowem, z którym rozmawiał o zacieśnieniu współpracy i potencjalnych kontraktach wojskowych.

Serbska premier Ana Brnabić ostrzegła, że kraje „są na krawędzi konfliktu zbrojnego”, a premier Kosowa Albin Kurti powiedział, że spór „jest prowokowany przez Rosję, która w obliczu porażek na Ukrainie chce rozlania konfliktów na w inne rejony”.

Minister rozwoju regionalnego Kosowa Fikrim Damka poinformował, że jego kraj pracuje nad zakupem dronów Bayraktar z Turcji. Dodał, że plany są motywowane „chęcią obrony Kosowa”.

„Nasz kraj pracuje nad pozyskaniem dronów bojowych; niektóre wizyty już się odbyły. Nasz prezydent Vjosa Osmani i minister obrony Armend Mehaj odwiedzili już fabryki Bayraktar. Każdy kraj chce mieć takie drony w swoim arsenale” – powiedział minister Damka.

We wrześniu serbski prezydent Aleksandar Vučić też ogłosił plan zakupu dronów, a turecki producent poinformował o podpisaniu niedawno umowy sprzedaży z Albanią.

Ostatnie napięcia między Serbią a Kosowem wynikają z protestów Serbów mieszkających w północnym Kosowie. Wznieśli barykady blokujące ruch na północy kraju w odpowiedzi na aresztowanie byłego serbskiego policjanta podejrzanego o napaść na kosowskich policjantów.

Zobacz też: Serbia zwróci się do NATO o zgodę na rozmieszczenie serbskich wojsk i policji w Kosowie

Kresy.pl/Tass/TVP World

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply