Manolis Androulakis, konsul Grecji w Mariupolu na Ukrainie, przybył w niedzielę na lotnisko w Atenach po długiej podróży z oblężonego miasta – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Manolis Androulakis, konsul Grecji w Mariupolu na Ukrainie, przybył w niedzielę na lotnisko w Atenach po długiej podróży z oblężonego miasta.

„Prawdziwymi bohaterami są ludzie, którzy zostali na Ukrainie i będą próbowali odbudować swoje życie z niczego” – powiedział mediom po przyjeździe.

Androulakis podziękował kierownictwu i urzędnikom, kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, MSZ Ukrainy oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, które umożliwiły podróż „konwoju humanitarnego”. Podziękował także nieznanym mu rodzinom, które umieściły go w swoich domach podczas jego ucieczki z kraju.

„W ciągu 24 godzin wszystko zostało zniszczone, cała infrastruktura została utracona” – powiedział Androulakis, dodając, że wielu etnicznych Greków mieszkających w mieście cierpi.

Konsul generalny Grecji w Mariupolu był ostatnim dyplomatą UE, który ewakuował się z miasta. „Mariupol stanie się częścią listy miast, które zostały całkowicie zniszczone przez wojnę; nie muszę ich wymieniać – to Guernica, Coventry, Aleppo, Grozny, Leningrad. To, co widziałem, mam nadzieję, że nikt nigdy nie zobaczy”, powiedział Androulakis.

Jak informowaliśmy, Ukraina odrzuciła w nocy z niedzieli na poniedziałek ultimatum wystosowane przez wojska rosyjskie do obrońców Mariupola, żądające poddania się – podaje portal Ukraińska Prawda cytując wicepremier Ukrainy Irynę Wereszczuk. Nie może być mowy o jakiejkolwiek kapitulacji, ani złożeniu broni – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w nocy z poniedziałku na wtorek. “Poinformowaliśmy już o tym stronę rosyjską” – dodała.

Rosja zażądała w niedzielę wieczorem, by ukraińskie wojska złożyły broń i opuściły Mariupol w poniedziałek rano. Strona rosyjska dała Ukrainie czas do 5 rano na odpowiedź na ofertę dotyczącą korytarzy humanitarnych i złożenia broni. Rosyjskie wojsko przesłało stronie ukraińskiej ośmiostronicowy list wyjaśniając szczegóły planu.

Rosyjski generał dywizji Michaił Mizincew przekazał, że miało to nastąpić między godziną 10.00 a 12.00.czasu moskiewskiego (8.00 do 10.00 czasu środkowoeuropejskiego).

Wicepremier Wereszczuk poinformowała o odrzuceniu ultimatum. Wezwała Rosję do otwarcia korytarza humanitarnego, aby ukraińska ludność cywilna mogła opuścić miasto. “Zamiast tracić czas na osiem stron listu, wystarczy otworzyć korytarz humanitarny” – powiedziała.

W niedzielę Biuro Praw Człowieka ONZ (OHCHR) podało, że liczba ofiar wśród ludności cywilnej na Ukrainie od 24 lutego do 19 marca br. włącznie wyniosła co najmniej 2361. Było to co najmniej 902 zabitych i 1459 rannych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, według danych opublikowanych w piątek przez organizacje powiązane z ONZ, rosyjska inwazja na Ukrainę zmusiła w ciągu ostatnich trzech tygodni prawie 10 mln ludzi do opuszczenia swoich domów.

Zobacz także: MSW Ukrainy: Azovstal jest praktycznie zniszczony, celem Putina jest deindustrializacja kraju

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply