W środę Bundestag wybrał Olafa Scholza (SPD) na nowego kanclerza Niemiec. Powołanie Scholza zakończyło 16-letnie rządy Angeli Merkel.

Bundestag wybrał w środę Olafa Scholza (SPD) na nowego kanclerza Niemiec – podaje agencja Reuters. Scholz odebrał akt nominowania z rąk prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Wrócił następnie do parlamentu, aby złożyć przysięgę. Nowy rząd Niemiec jest tworzony przez koalicję trzech partii: SPD, Zielonych i FDP. Zakończyło to 16-letnie rządy Angeli Merkel.

Czytaj także: Niemcami będzie rządzić umiarkowany lewicowiec

10 grudnia kanclerz Olaf Scholz uda się z wizytą inauguracyjną do Paryża oraz do Brukseli (spotka się tam z władzami UE i NATO) – podaje PAP, powołując się na komunikat Biura Prasowego i Informacyjnego Rządu Federalnego (BPA).

Informacje Interii sugerują z kolei, że Warszawa będzie trzecią stolicą, którą odwiedzi Scholz. Będzie mu towarzyszyć minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Niemiecki kanclerz odwiedzi Warszawę w niedzielę o godz. 17.

Informowaliśmy, że w niedzielę niemieccy liberałowie z FDP zaaprobowali zdecydowaną większością głosów umowę koalicyjną z socjaldemokratami z SPD i z Zielonymi. W sobotę umowa została zaaprobowana przez SPD. Członkowie partii Zielonych głosowali nad nią w poniedziałek.

Zobacz także: Koniec ery Merkel i CDU. W Niemczech zawiązała się nowa koalicja

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że wrześniowe wybory do niemieckiego Bundestagu wygrało SPD, zdobywając 25,7 proc. głosów. Drugie miejsce zajęło CDU/CSU z wynikiem 24,1 proc. – dla ugrupowania kanclerz Angeli Merkel to najgorszy wynik w historii. W parlamencie trzecią siłę stanowią Zieloni z poparciem 14,8 proc., co jest jak dotąd najlepszym wynikiem tej partii. Liberałowie z FDP również poprawili swoją pozycję w porównaniu do poprzednich wyborów – zdobyli oni 11,5 proc. Populistyczna AfD straciła pozycję trzeciej siły w parlamencie uzyskując 10,3 proc. głosów. Na Lewicę zagłosowało 4,9 proc. wyborców.

Zobacz także: Kaczyński: Niemcy dążą do federalizacji Europy. To przekreśla pamięć historyczną XX wieku

reuters.com / pap / wnp.pl / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz