Straż Graniczna zatrzymała kolejnego obywatela Ukrainy, który brał udział w przemycie nielegalnych imigrantów. Grozi mu do 8 lat więzienia.

W niedzielę Straż Graniczna poinformowała, że poprzedniej doby 160 osób usiłowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. “Granica forsowana była przez 60 i 40-os.grupy. Służby zostały zaatakowane kamieniami i konarami drzew. Osobom udaremniono próbę przekroczenia granicy” – czytamy.

W sobotę zatrzymano także kolejnego “kuriera”, który przewoził nielegalnych imigrantów przez terytorium RP. To obywatel Ukrainy. Przewoził 5 ob. Indii. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply