Kolejne inwestycje Orlenu na Litwie

Orlen Lietuva, litewska spółka należąca do polskiego koncernu PKN Orlen, planuje zainwestować kilkaset milionów euro w budowę instalacji hydrokrakingu.

Inwestycja ma polegać na budowie instalacji hydrokrakingu pozostałości próżniowej w Rafinerii Możejki.

Pozwoli ona na głębszy przerób ropy, pozbawiając rafinerię ciężkich pozostałości przerobu surowca, które coraz trudniej lokować na rynku.

„Prezes Orlen Lietuva Michał Rudnicki odbył odpowiednie rozmowy z ministrami komunikacji, energetyki, gospodarki i finansów” – poinformowała BNS doradca ministra gospodarki Evelina Butkutė-Lazdauskienė.

Dodała, że ministrowie pozytywnie ocenili plany spółki, a także omówili możliwości wkładu państwa w rozwój takiego projektu.

PKN Orlen nabył litewski kompleks rafineryjny w Możejkach w 2006 roku. Firma twierdzi, że od tego czasu jej inwestycje osiągnęły prawie 4 miliardy dolarów.

Jak informowaliśmy, w 2019 roku zakład przetwórstwa ropy naftowej w Możejkach „Orlen Lietuva” niemal potroił swój zysk z 2018 roku, co znacząco wpłynęło na wyniki grupy PKN Orlen.

W lutym w Możejkach uroczyście uruchomiono dostawy produktów ropopochodnych z należącej do Orlenu Rafinerii Możejki na Łotwę, po odbudowanym torze w kierunku Renge, który w 2008 roku został rozebrany przez Litwinów.

Docelowo Orlen Lietuva planuje rozbudowę swojej sieci stacji na Litwie do 70-80 obiektów.

W ostatnich tygodniach duże emocje wzbudza sprawa przejęcia przez Orlen Lotosu, którą szczegółowo opisywaliśmy na naszym portalu.

Kresy.pl / kurierwilenski.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply