Nieznani sprawcy oblali farbą Krzyż Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach. Policja szuka sprawców. To kolejna profanacja w przeciągu kilku dni w okolicy Bielska-Białej. Wcześniej zdewastowano kapliczkę na „Przełęczy u Panienki”.

Wczoraj opisywaliśmy profanację górskiej kapliczki na „Przełęczy u Panienki” w okolicy Bielska-Białej. Dzisiaj Komenda Miejska Policji w tym mieście poinformowała o wpłynięciu wczoraj wieczorem zgłoszenia o uszkodzeniu krzyża na Wzgórzu Trzy Lipki.

CZYTAJ TAKŻE: Gatestone Institute: Rekordowa liczba ataków na obiekty związane z chrześcijaństwem w Europie w 2019 roku  

Ktoś czerwoną farbą ochlapał podstawę pomnika oraz tablicę znajdujące się na krzyżu – powiedział prasie asp. sztab. Roman Szybiak. Dodał, że nie stwierdzono mechanicznych uszkodzeń krzyża.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Skandaliczna profanacja i kpiny z katolickich tradycji na Trójmiejskim Marszu Równości

Policja wstępnie zakwalifikowła czyn jako profanację miejsca kultu religijnego.  Grozi za to grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do dwóch lat więzienia. Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje o sprawcach, proszony jest o kontakt z Komendą Miejską Policji w Bielsku-Białej. Można dzwonić na numer 33 812 12 00.

Stalowy krzyż na Trzech Lipkach ma 40 metrów, waży 17 ton. Został wzniesiony w 2001 r. w miejsce drewnianego krzyża stojącego w latach 1935–1939. Jego okolica stanowi dobry punkt widokowy.

Krzyż stał się obiektem dewastacji nie po raz pierwszy. Dziesięć lat temu wandal rzucił kamieniem w tablicę z płaskorzeźbą Jana Pawła II, znajdującą u stóp Krzyża Trzeciego Tysiąclecia i uszkodził figurkę Chrystusa, która znajduje się w pastorale dzierżonym przez papieża. Drugi kamień lub odprysk trafił wizerunek papieża w policzek, a jako że całość wykonana została w glinie, na płaskorzeźbie pozostał czerwony ślad.

Kresy.pl / bielskobiala.naszemiasto.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz