Holenderska krajowa spółka kolejowa, NS, poinformowała, że powoła komisję do zbadania kwestii wypłaty odszkodowań za swoją rolę w masowych deportacjach Żydów przez Niemców w trakcie II wojny światowej.

W oświadczeniu NS czytamy, że jej zaangażowanie w deportacjach holenderskich Żydów „jest czarną kartą w historii naszego kraju i naszej firmy”. Komisja będzie dążyć do dokonania płatności na rzecz osób, które przeżyły Holokaust oraz rodzin tych Żydów, którzy zginęli z rąk nazistowskich Niemiec.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Erik Kroeze, rzecznik NS, poinformował, że firmie będzie zależało na dokładny zbadaniu każdego przypadku. „Dla nas bardziej istotna jest troska, niż szybkość” – stwierdził w odpowiedzi na pytanie, kiedy komisja ustali komu należą się odszkodowania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Associated Press przypomina, że francuska spółka kolejowa SNCF swego czasu również wyraizła ubolewanie z powodu swojej roli w transportowaniu Żydów do obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej.Paryż wypłacił ponad 6 miliardów dolarów na rzecz francuskich obywateli i deportowanych innych narodowości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tureccy muzułamnie w Holandii domagają się usunięcia Geerta Wildersa z Twittera

kresy.pl / ap

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz