Jak poinformował media mer Stambułu, Vasip Sahin, uzbrojony mężczyzna otworzył ogień do uczestników zabawy sylwestrowej w jednym ze stambulskich klubów nocnych, zabijając 35 osób i raniąc co najmniej 40 kolejnych.

Sahin nazwał zdarzenie „atakiem terrorystycznym ”, którego celem byli niewinni ludzie celebrujący Nowy Rok. Do ataku doszło ok. 1.30 czasu lokalnego.

Wg tureckiej rządowej agencji informacyjnej Anadolu do ataku doszło w klubie nocnym w dzielnicy Besiktas. Wg doniesień BBC, w klubie bawiło się około 700 osób, cześć z których szukała ratunku skacząc do rzeki. Z kolei wg tureckiej agencji informacyjnej Dogan, zamachowców było więcej i mieli mówić po arabsku.

Mniej niż dwa tygodnie temu w Turcji doszło do zabójstwa rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa, zastrzelonego przez tureckiego ex-policjanta.

10-go grudnia podwójny zamach bombowy zabił 44 osoby znajdujące się na zewnątrz stadionu piłkarskiego w Stambule. Do zmachu przyznała się organizacja Sokoły Wolności Kurdystanu.

20-go sierpnia 30 osób zginęło w zamachu przeprowadzonym przez nieznanych sprawców na przyjęciu weselnym w Gaziantep. O atak podejrzewa się ISIS.

15-go sierpnia w Diyarbarkir w południowo-wschodniej części Turcji życie straciło 6 osób, a 25 odniosło rany w wyniku eksplozji samochodu pułapki. Władze oskarżyły Partię Pracujących Kurdystanu.

28-go czerwca od bomb i strzałów zamachowców zginęło 41 osób na lotnisku im. Ataturka w Stambule. Za zamchem miała stać kaukaska siatka ISIS.

19-go marca w Stambule w wyniku zamachu bombowego przeprowadzonego przez zamachowca-samobójcę życie straciły 4 osoby a 20 zostało rannych.

13-go marca w Ankarze, w samobójczym zamachu bombowymzginęło 37 osób. Władze oskarżyły Partię Pracujących Kurdystanu.

17-go lutego w Ankarze doszło do zamachu na wojskowy konwój, w wyniku czego życie straciło 28 osób.

10-go stycznia w Stambule życie straciło 10 turystów w wyniku zmachu przeprowadzonego przez terrorystkę-samobójczynię nieopodal Błękitnego Meczetu.

Kresy.pl/BBC/CNN

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. rogerio
    rogerio :

    Możnaby jeszcze podywagować, że gdyby samolot z Zespołem Aleksandrowa wyleciał z Soczi bez opóźnienia (bo opóźnienie było), to jego „awaria” mogłaby nastąpić nad terytorium Turcji – to ok. 0,5 godziny lotu do tureckiego wybrzeża. Wtedy, biorąc pod uwagę zestrzelenie samolotu rosyjskiego przez Turków, rok temu, mógłby oprócz oczywistej tragedii, nastąpić poważny międzynarodowy problem. Ale, jak zaznaczyłem, to tylko rozmyślania…