Kirgistan podał w piątek, że liczba ofiar śmiertelnych w starciach zbrojnych z Tadżykistanem, osiągnęła 13, po tym, jak państwa uzgodniły zawieszenie broni po walkach wzdłuż spornej granicy – przekazał portal France 24.

Jak przekazał portal France 24, Kirgistan podał w piątek, że liczba ofiar śmiertelnych w starciach zbrojnych z Tadżykistanem, osiągnęła 13, po tym jak państwa uzgodniły zawieszenie broni po walkach wzdłuż spornej granicy.

Ministerstwo zdrowia Kirgistanu oświadczyło, że poniesiono 134 ofiary „w tym 13 ofiar śmiertelnych”, a dwóch rannych jest w ciężkim stanie.

Kirgistan ujawnił również, że ponad dziesięć tysięcy obywateli zostało ewakuowanych z dwóch obszarów graniczących z Tadżykistanem, gdzie walki były najbardziej intensywne. Władze kirgiskiego regionu Batken – graniczącego z Tadżykistanem – poinformowały, że obywatele zostali „umieszczeni w specjalnie zorganizowanych punktach lub udali się w odwiedziny do krewnych”.

Przedstawiciel policji w kirgiskim regionie Batken powiedział AFP telefonicznie, że strzelanina trwała w nocy „ale nie intensywnie”. Do strzelaniny doszło „pomiędzy jednostkami wojskowymi i cywilami” – powiedział.

Zobacz też: Graniczny spór o wodę w Azji Środkowej

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, w czwartek wieczorem pojawiła się informacja o uzgodnieniu przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów zawieszenia broni. „W wyniku kilku rozmów między ministrami spraw zagranicznych [Rusłanem Kazakbajewem i Sirodżyddinem Muchriddinem] osiągnięto porozumienie o całkowitym zawieszeniu broni od godziny 20:00 [16:00 w Polsce] i wycofaniu sił zbrojnych na miejsca ich poprzedniej dyslokacji” – czytamy w komunikacie MSZ Kirgistanu. Osiągnięto również porozumienie o patrolowaniu i monitorowaniu sytuacji na obszarze przygranicznym z udziałem jednostek terytorialnych służb granicznych.

W Kazaniu doszło także do nadzwyczajnego spotkania szefów rządów obu krajów. Uługbek Maripow i Kohir Rasulzoda wyrazili gotowość jak najszybszego rozwiązania konfliktu granicznego. Według służby prasowej rządu kirgiskiego obaj szefowie rządów uważają, że użycie siły w rozwiązywaniu problemów granicznych jest niedopuszczalne i wyrazili potrzebę podjęcia pilnych działań, aby zapobiec dalszej eskalacji konfliktu.

Kresy.pl/France24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply