Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, przewodniczył posiedzeniu Centralnej Komisji Wojskowej. Omawiano na nim nowe strategie mające na celu wzmocnienie zdolności nuklearnych oraz odstraszania nuklearnego kraju – poinformowała w niedzielę agencja KCNA.

Podczas spotkania omówiono środki mające na celu wzmocnienie sił zbrojnych i “skuteczne powstrzymanie utrzymujących się dużych lub małych zagrożeń militarnych ze strony wrogich sił” – przekazała KCNA, na którą powołuje się Reuters. Posiedzeniu przewodniczył Kim Dzong Un.

CZYTAJ TAKŻE: W 2019 r. globalne nakłady na broń nuklearną wzrosły do 73 mld dol. – połowę stanowią wydatki USA

Na spotkaniu przedstawiono nowe strategie mające na celu dalsze zwiększenie środków odstraszania nuklearnego kraju i postawienie strategicznych sił zbrojnych w stan gotowości. Podjęto też kluczowe kroki w celu znacznego zwiększenia zdolności artyleryjskich północnokoreańkiej armii ludowej – poinformowała północnokoreańska agencja prasowa.

Nie podano żadnych szczegółów na temat decyzji podjętych w zakresie odstraszania nuklearnego. Nie sprecyzowano też, kiedy odbyło się posiedzenie, ale w swej drugiej depeszy KCNA wskazuje, że Kim “wydał rozkaz siłom zbrojnym” w sobotę 23 maja. Przypomnijmy, że negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi o denuklearyzacji Korei Północnej obecnie utknęły w martwym punkcie.

Posiedzenie Centralnej Komisji Wojskowej było pierwszym publicznym wystąpieniem Kima od trzech tygodni. 1 maja, również po trzech tygodniach nieobecności, Kim miał przeciąć wstęgę na ceremonii otwarcia fabryki nawozów w Sunchon na północy kraju.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przywódca Korei Północnej unikał publicznych wystąpień w związku z obawami dotyczącymi koronawirusa.

Niepotwierdzone doniesienia o rzekomej chorobie Kima zaczęły krążyć w mediach w połowie kwietnia, gdy nie pokazał się on publicznie z okazji święta państwowego. Amerykańska stacja CNN podała wtedy, że przeszedł operację, a jego życiu zagraża “poważne niebezpieczeństwo”. Niektóre redakcje twierdziły nawet, że zmarł.

Korea Północna wciąż utrzymuje, że w kraju nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem.

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply