W środę w MON podpisano umowę na dostawę kilkuset cystern paliwowych dla Wojska Polskiego. Kontrakt ma wartość ponad miliarda złotych.

W środę w siedzibie MON wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister Paweł Bejda wzięli udział w podpisaniu umowy na dostawę kilkuset cystern dla Wojska Polskiego. Stronami umowy są: Agencja Uzbrojenia i producent – firma CELTECH.

Chodzi o dostawę w latach 2026-2028 łącznie 320 cystern dystrybutorów paliwowych CD-10s w ramach części gwarantowanej i opcjonalnej.

700 mln wynosi kwota za pierwszą część zamówienia – 215 cystern, przewidzianych na “pewne użytkowanie”. Mają być dostarczone w latach 2026-2028. Wartość kontraktu za opcjonalne 105 cystern paliwowych może wynieść z kolei 350 mln złotych.

Czytaj: Kolejne zestawy FlyEye dla Sił Zbrojnych RP

Zobacz: Osiem moździerzy samobieżnych RAK dla Wojska Polskiego

“700 milionów zł ta pierwsza część, która będzie dostarczona w pierwszej kolejności w latach 2026-2028. 215 cystern paliwowych i opcjonalnie 105 cystern. Ta wartość kontraktu może wynieść 350 milionów złotych. Ponad miliard złotych przeznaczamy na logistykę, na sprzęt najlepszej jakości. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować firmie Celtech, która jest sprawdzonym partnerem na rynku krajowym. Jest polską firmą założoną w 2001 roku. Założyli ją ci, którzy są nie tylko ekspertami ale przede wszystkim pasjonatami w dziedzinie zabezpieczenia logistycznego takich jak cysterny, wozy do tankowania” – oświadczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odbiorcami sprzętu będą pododdziały Wojsk Lądowych użytkujące czołgi K2, haubice samobieżne K9 oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HOMAR-K, a także pododdziały Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Inspektoratu Wsparcia SZ.

Przeczytaj: “Jedynym ograniczeniem są środki finansowe”. Szef Sztabu Generalnego o dwóch nowych eskadrach dla Sił Powietrznych RP

“Obecne kierownictwo resortu obrony narodowej robi wszystko, żeby Wojsko Polskie było jak najlepiej doposażone. Najlepiej, gdyby to doposażenie odbywało się poprzez zakupy w polskich zakładach zbrojeniowych. My natomiast stawiamy na jakość i rozwój. Nie mamy uprzedzeń wobec prywatnego przemysłu zbrojeniowego. Stawiamy znak równości między prywatnym a państwowym przemysłem zbrojeniowym. (…) Obecnie kondycja państwowego przemysłu zbrojeniowego poprawia się. Zyskuje on coraz większe zaufanie Ministerstwa Obrony Narodowej, co znajduje odzwierciedlenie w coraz liczniejszych kontraktach” – mówił z kolei wiceminister Paweł Bejda.

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że cysterna dystrybutor paliwowy typu CD-10s spełnia wymagania umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR) oraz jest wyposażona m.in. w system odbioru oparów (tzw. wahadło gazowe), co zapewnia kompatybilność z wojskową i cywilną infrastrukturą paliwową.

Przeznaczona jest do przewozu oleju napędowego, benzyn, paliw lotniczych, czasowego ich przechowywania oraz do tankowania zbiorników pojazdów, maszyn roboczych i statków powietrznych.

Zobacz także: Spotkanie ministrów obrony Polski i Słowacji. Bratysława zainteresowana ofertą polskiego przemysłu zbrojeniowego

gov.pl / wnp.pl / wojsko-polskie.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply