Dzisiaj do Polski przyleciało kilkadziesiąt amerykańskich samolotów F15 i F16. Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) ćwiczy szybki przerzut sił powietrznych w Europie z wykorzystaniem m. in. polskich lotnisk” – poinformował w poniedziałek na Twiterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Resort obrony poinformował PAP, że chodzi o 24 myśliwce F-15 i F-16 Sił Powietrznych USA, które przyleciały do Polski w ramach okresowych polsko-amerykańskich szkoleń przygotowywanych przez tzw. aviation detachment. “Wspólnie ćwicząc, wzmacniamy bezpieczeństwo naszego regionu” – napisał minister.

Amerykańscy wojskowy stacjonują w bazach w Łasku i na poznańskich Krzesinach. Ćwiczenia będą dotyczyły m.in. współdziałania z polskimi wojskami lądowymi.

Amerykańskie maszyny w ramach wspólnych szkoleń wykonają misje bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych, walki powietrznej oraz tankowania z samolotu KC-135 – informuje PAP.

W czasie manewrów przewidziane zostało także wskazywanie pilotom celów z ziemi, przekazywanie im danych w kwestii pozycji oraz sposobu przeprowadzenia ataku na wyznaczony cel.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Cykliczne pobyty samolotów USAF mają m.in. przygotować polskich lotnisk do obsługi sojuszniczych maszyn. W bazie w Łasku, jako w pierwszej jednostce, mają także stacjonować polskie samoloty F-35.

Zobacz także: Kolejne problemy programu F-35

źr. MON

źr. MON

źr. MON

źr. MON

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Polskie F-16 eskortowały amerykańskie bombowce B-1B

źr. MON

źr. MON

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Samoloty transportowe sił powietrznych USA lądują w Kijowie

Manewry odbywają się w ramach Agile Combat Employment (ACE), zakładającego ciągłe manewrowanie samolotami oraz zmianę ich miejsc stacjonowania w strefie walk, w celu utrudnienia ich zniszczenia na lotniskach pociskami manewrującymi lub balistycznymi.

Od 2013 roku w Polsce odbywają się pobyty amerykańskich samolotów w ramach wspomnianych manewrów.

pap / bankier.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply