W Kijowie ukraińscy nacjonaliści, w tym związani z pułkiem „Azow” i „Korpusem Narodowym” rozpędzili socjalistów, którzy demonstrowali przeciw prospektowi Szuchewycza.

Na Prospekcie gen. Watutina w Kijowie przeciwnicy przemianowania ulicy na Prospekt Romana Szychewycza, głównodowodzącego zbrodniczej UPA, starli się w piątek ze zwolennikami zmiany nazwy.

Akcję protestacyjną zorganizowali lewicowi ukraińscy działacze z partii „Socjaliści”. Chcieli zaprotestować przeciwko decyzji władz Kijowa ws. zmiany nazwy ulicy. Przedstawiciele partii twierdzą, że ich protest został zerwany przez nacjonalistów.

Na nagraniach zamieszczonych w sieci widać, jak zebranej grupie ludzi rozdawane są czerwone flagi socjalistów. Część osób miała flagi ukraińskie. Następnie uczestnicy protestu ustawili się z nimi wzdłuż drogi. Na jednym z wiaduktów rozwieszono także transparenty z napisami: „Rada Miasta Kijowa zdradziła Kijów” i „Kijowianie za Watutinem!”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W pewnym momencie widać, jak inna grupa, złożona z młodych mężczyzna, atakuje protestujących, odbierając im flagi, łamiąc drzewce i rzucając je na ziemię. Widać także osoby z zapalonymi racami. Uczestnicy protestu twierdzili, że socjaliści zostali napadnięci przez „prawicowych radykałów”.

– Szuchewycz to zbrodniarz wojenny, a Watutin wyzwolił Kijów! – mówił jeden z uczestników protestu.

Według Nazara Krawczenki, wiceszefa partii „Korpus Narodowy”, powiązanej z odwołującym się do symboliki i ideologii neonazistowskiej pułkiem „Azow”, uczestnicy protestu byli opłaceni. Jak twierdzi, działacze jego partii zdobyli notatnik, w którym zapisano wypłaty dla protestujących. – Akcji towarszyszli „tituszki”, to oni wszczęli bójkę z naszymi aktywistami – twierdzi Krawczenko.

W wyniku starć kilku członków „Korpusu Narodowego” zostało zatrzymanych przez policję.

Na profilu ukraińskiej grupy C14, uważanej za neonazistowską napisano, że „pobito wielu separów (ukr. pogardliwe określenie donbaskich separatystów i ich sympatyków – red.)”. – Sabat przeciwko prospektowi Szuchewycza rozbito – napisano na profilu facebookowym grupy, dodając, że policja zatrzymała jednego „azowca”. Zapowiadając, że planowane jest jego odbicie. – Azow ciężko pokonał grupę tituszek – dodano, pisząc też o „patrolowaniu” okolicy przez osoby z C14 i Prawego Sektora.

Невдала спроба сепаратистів підняти голову та подати голос

Publié par Національний корпус sur vendredi 16 juin 2017

Радикалы сорвали флеш-моб СОЦИАЛИСТОВ на проспекте Ватутина

Publié par Соціалісти sur vendredi 16 juin 2017

Prospekt Szuchewycza

W poniedziałek okręgowy sąd administracyjny w Kijowie wstrzymał podpisanie i opublikowanie uchwały o przemianowaniu prospektu Watutina na prospekt Szuchewycza. Mimo to mer Kijowa Witalij Kliczko ją podpisał.

Przypomnijmy, że 1. czerwca br. rada miejska Kijowa podjęła decyzję o zmianie nazwy prospektu Generała Watutina na prospekt Romana Szuchewycza. Za uchwałą głosowało 69 radnych. Podczas głosowania na sali był obecny syn Romana Szuchewycza, Jurij, obecnie deputowany ukraińskiego parlamentu. Radni uczcili swoją decyzję banderowskimi okrzykami „Sława Ukrainie – Herojam Sława!”.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Hromadske.ua / facebook.com / Kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz