W ciągu ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 146 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W ok. 700 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w poniedziałek insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji (KGP).

Z informacji przekazanych Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przez KGP wynika, że policja skontrolowała ostatniej doby ponad 146 700 osób poddanych przymusowej kwarantannie. Uchybienia stwierdzono w 700 przypadkach.

Zobacz także: W Niemczech przeprowadzono już ponad 410000 testów na obecność koronawirusa

„Niestety w ok. 700 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia, w naszej ocenie kwalifikujące się na wdrożenie czynności mających na celu pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej w związku z niestosowaniem się do obostrzeń określonych w kwarantannie” – oświadczył rzecznik KGP.

Zaznaczył, że policjanci dostali ponad 100 próśb o pomoc m.in. w sprawie zakupu żywności, wyniesienia śmieci z domu, czy wysłania przesyłki.

Ciarka podkreślił, że Polacy podchodzą do obecnej sytuacji w sposób odpowiedzialny. Przestrzegł przed surowymi konsekwencjami osoby, które naruszają przepisy dotyczące kwarantanny.

Dodał, że społeczna dyscyplina widoczna jest także w przypadku obostrzeń dotyczących gromadzenia się. Podkreślił, że sytuacje, w których w miejscu publicznym gromadzi się więcej niż dwie osoby są sporadyczne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że rząd ogłosił 24 marca zaostrzenie rygorów stanu epidemicznego. Od 25 marca w Polsce obowiązuje zakaz wychodzenia z domu za wyjątkiem konieczności wykonania niezbędnych zakupów i w „niezbędnych sprawach życia codziennego” oraz wykonywania pracy. Podobnie jak w Niemczech w przestrzeni publicznej nie można zbierać się w grupach większych niż dwuosobowe. Nie dotyczy to przebywania z rodziną we własnym domu. W kościołach, w nabożeństwach może brać udział do pięciu osób. Zastosowano także ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej.

pap / wnp.pl / kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz