Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program pożyczek dla dużych przedsiębiorstw, które zostały dotknięte skutkami pandemii koronawirusa. Program jest warty 2,2 mld euro (10 mld złotych).

W poniedziałek Komisja Europejska (KE) zatwierdziła polski program pożyczek dla dużych firm dotkniętych efektami epidemii koronawirusa, wynoszący 2,2 mld euro (10 mld złotych) – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Program zatwierdzono na podstawie tymczasowych ram prawnych, które dotyczą państwowej pomocy dla przedsiębiorstw. Zostały przyjęte przez KE w marcu br. Program jest częścią tzw. tarczy finansowej dla dużych firm.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Jest wreszcie zgoda KE na jeden z instrumentów naszej Tarczy finansowanej przez PFR, tym razem dla dużych firm. Za nami wiele godzin negocjacji. Teraz czekamy na kolejne notyfikacje, bo potrzeby są znacznie większe niż 2,2 mld Euro na które zgodziła się Komisja” – napisał we wtorek w nocy premier Mateusz Morawiecki.

„Od początku epidemii apeluję – Unia potrzebuje dziś szybkich i odważnych decyzji. Dziękuję organizacjom przedsiębiorców za przyłączenie się do naszych działań w Brukseli” – dodał.

KE poinformowała, że wsparcie publiczne w ramach programu przyjmie formę pożyczek subsydiowanych o korzystnych stopach procentowych. Program będzie zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju. Przeznaczony jest dla w głównej mierze dla dużych przedsiębiorstw.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Resort Rozwoju: Rząd przyjął projekt ustawy ws. ochrony polskich firm, miejsc pracy i kredytobiorców

PAP podaje, że z programu będą mogły korzystać także niektóre małe i średnie firmy zarejestrowane w Polsce, w przypadku gdy spełnią określone kryteria.

„Program subsydiowanych przez Polskę pożyczek w wysokości 2,2 miliarda euro umożliwi Polsce dalsze wspieranie firm dotkniętych wybuchem pandemii koronawirusa. Środek ten pomoże przedsiębiorstwom zaspokoić ich bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności i kontynuować działalność, rozpocząć inwestycje i utrzymać zatrudnienie w trakcie i po wybuchu epidemii” – powiedziała wiceszefowa KE Margrethe Vestager cytowana w komunikacie.

pap / rmf24.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz