Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj wystąpiła do ministra rolnictwa w sprawie planowanych przez Komisję Europejską działań uderzających w polskie hodowle. „Czy Polska ma stać się kozłem ofiarnym unijnych regulacji i polityki” – pytają hodowcy.
Rządzona przez Albańczyków Republika Kosowa uznawana przez około połowę państw świata osiągnęła dyplomatyczny sukces zwiększając grupę podmiotów, z którymi utrzymuje oficjalne relacje.
O rozszerzeniu uznania prawno-międzynarodowego Republiki Kosowa poinformowała jej prezydenta Vjosa Osmani. „Sudan uznał Republikę Kosowa, a oba kraje zgodziły się nawiązać stosunki dyplomatyczne” - wystąpienie Osmani, upublicznione za pośrednictwem portali społecznościowych, zacytowała agencja informacyjna Anadolu.
Osmani wskazała jednak na trzecie państwo, którego dyplomacja przyczyniła się do rozszerzenia uznania Kosowa. "Składamy najszczersze podziękowania prezydentowi [Turcji, Recepowi Tayyipowi] Erdoganowi za doprowadzenie do tego ważnego dla nas wszystkich, dla naszych narodów, dnia”.
Ponad 6 na 10 Polaków popiera wprowadzenie stałych kontroli granicznych z Niemcami – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS), zrealizowanego na zlecenie Radia ZET. Powodem jest narastający problem nielegalnej migracji i obawy związane z bezpieczeństwem.
Na pytanie, czy Polska powinna wprowadzić kontrole na granicy z Niemcami w związku z nielegalną migracją, aż 62,1 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Przeciwnego zdania było 27,6 proc., natomiast 10,3 proc. badanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Wynik jasno pokazuje, że większość społeczeństwa opowiada się za przywróceniem kontroli granicznych, które według wielu mają być nie tylko odpowiedzią na sytuację migracyjną, ale też formą ochrony suwerenności i porządku wewnętrznego.
Wiceminister pracy, migracji i zatrudnienia ludności Tadżykistanu Szachnoza Nodiri chce od Moskwy rozszerzenia egzaminów umożliwiających emigrację do Rosji.
Jak na razie jedyną instytucją umożliwiającym obywatelom Tadżykistanu zdanie egzaminu ze znajomości języka rosyjskiego niezbędnego dla stałego zatrudnienia w Rosji jest Wielofunkcyjne Centrum Migracyjnego (MMC) z siedzibą w stolicy środkowoazjatyckiego państwa - Duszanbe. 9 kwietnia Nodiri, członkowie delegacji rosyjskiej, w skład której wchodził zastępca szefa Federalnej Służby Pracy i Zatrudnienia Denis Wasiliew, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Pracy i innych urzędów, a także dziennikarze, odwiedzili centrum rozwoju umiejętności w wiosce Dangara, które zostało otwarte w ramach wspólnego projektu zrealizowanego z Azjatyckim Bankiem Rozwoju (ADB).
„Proponujemy, aby w tym ośrodku [w Dangarze] przeprowadzać także egzaminy ze znajomości języka rosyjskiego dla osób, które wyjeżdżają do Federacji Rosyjskiej” – powiedziała podczas rozmowy z członkami delegacji rosyjskiej Nodiri. Doprecyzowała, że strona tadżycka jest gotowa przygotować pomieszczenia do przeprowadzania egzaminów we wszystkich tego typu ośrodkach działających w kraju, jak zrelacjonowała agencja informacyjna TASS.
Chińskie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że od 12 kwietnia wszystkie towary importowane z USA będą objęte cłem w wysokości od 84% do 125%. Decyzja ta stanowi odpowiedź na wcześniejsze działania celne prezydenta Donalda Trumpa.
To jedna z najtragiczniejszych dat we współczesnej historii Polski. W sobotę, 10 kwietnia 2010 roku, o godzinie 8:46 czasu polskiego, w Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy Tu-154M. Na pokładzie znajdowało się 96 osób – wszystkie poniosły śmierć.
Delegacja na pokładzie samolotu Tu-154M leciała do Smoleńska, by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Co wydarzyło się w Smoleńsku?
Minister przemysłu strategicznego Ukrainy Herman Smetanin poinformował, że w 2024 roku kraj ośmiokrotnie zwiększył produkcję rakiet manewrujących w porównaniu do roku poprzedniego. Rośnie także liczba produkowanych dronów i rozwijanych rodzajów broni. (więcej…)
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!