Dziewięć osób zginęło w katastrofie dwóch amerykańskich śmigłowców Black Hawk w Kentucky – przekazał w czwartek AP News.

Jak poinformował portal AP News, dziewięć osób zginęło w katastrofie dwóch amerykańskich śmigłowców Black Hawk w Kentucky. Nodice Thurman, rzeczniczka Fort Campbell, powiedziała w czwartek rano, że katastrofa miała miejsce poprzedniej nocy w południowo-zachodnim Kentucky podczas rutynowej misji szkoleniowej.

Oświadczenie z Fort Campbell mówi, że dwa śmigłowce HH-60 Black Hawk, będące częścią 101 Dywizji Powietrznodesantowej, rozbiły się około godziny 22:00 w środę w hrabstwie Trigg w stanie Kentucky. 101 Dywizja Powietrznodesantowa potwierdziła katastrofę około 48 kilometrów na północny zachód od Fort Campbell. Trwa dochodzenie w sprawie katastrofy.

„Obecnie skupiamy się na żołnierzach i ich rodzinach” – dodano w oświadczeniu. Gubernator Kentucky Andy Beshear powiedział wcześniej, że spodziewane są ofiary śmiertelne, dodając, że policja i służby ratunkowe reagują.

Sarah Burgess, policjantka policji stanowej Kentucky na konferencji prasowej powiedziała, że: „w tej chwili nie ma doniesień o uszkodzeniach rezydencji”. Fort Campbell znajduje się w pobliżu granicy z Tennessee, około 97 kilometrów na północny zachód od Nashville.

Członkowie Senatu Kentucky w czwartek rano uczcili minutą ciszy pamięć ofiar katastrofy. „Nie znamy zakresu tego, co się wydarzyło, ale rozumiem, że jest źle i doszło do znacznej utraty życia w naszym wojsku” – powiedział przewodniczący Senatu Robert Stivers.

Przypomnijmy, że zmiennowirnikowiec Valor od koncernu Bell Textron został wybrany przez Armię USA w ramach programu samolotu uderzeniowego dalekiego zasięgu przyszłości (FLRAA). Maszyny te docelowo miałyby zastąpić śmigłowce Black Hawk.

Samolot transportowy pionowego startu i lądowania w układzie zmiennowirnikowca Valor zwyciężył w konkursie na Samolot Uderzeniowy Dalekiego Zasięgu Przyszłości (Future Long-Range Assault Aircraft – FLRAA). Koncepcyjnie oparty jest na eksploatowanym w amerykańskich siłach zbrojnych samolocie V-22 Osprey. W ramach konkursu FLRAA, Valor pokonał m.in. śmigłowiec SB-1 Defiant, proponowany przez konsorcjum Lockheed Martin/Boeing.

Kresy.pl/AP News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz