Samolot linii Bek Air z blisko 100 osób na pokładzie rozbił się tuż po starcie z lotniska w Ałmaty w Kazachstanie. Zginęło kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Do katastrofy doszło w piątek rano, o 7:22 czasu lokalnego. Samolot tanich kazachskich linii lotniczych Bek Air, Fokker 100, tuż po starcie z lotniska w Ałmaty zaczął tracić wysokość. Przebił betonowe ogrodzenie lotniska i uderzył w dwukondygnacyjny budynek w trakcie budowy. W momencie uderzenia nikogo nie było w środku, nie doszło też do wybuchu pożaru. Ze zdjęć wynika, że samolot rozpadł się na dwie części.

Na miejscu wypadku natychmiast rozpoczęto akcję ratowniczą. Jak podano, na pokładzie maszyny było 95 (według części źródeł 93) pasażerów oraz 5 członków załogi. Kazachskie władze poinformowały pierwotnie, że zginęło co najmniej 14 osób. Później ministerstwo zdrowia podało, że według wstępnych danych zginęło 12 osób, w tym pilot-kapitan samolotu. Do szpitali trafiło co najmniej 49 osób spośród 66 zabranych przez karetki. Wiadomo też, że rannych zostało ośmioro dzieci, a stan 22 osób określono jako ciężki. Po kilku godzinach akcję ratunkową zakończono.

Kazachski komitet lotniczy poinformował o zawieszeniu wszystkich samolotów typu Fokker-100 w oczekiwaniu na wyniki dochodzenia. Wyjaśnieniem przyczyn wypadku zajmie się rządowa komisja.

W mediach pojawiły relacje osób, które przeżyły katastrofę. Jedna z osób powiedziała, że tuż przed tym, jak samolot zaczął tracić wysokość, usłyszała „straszny dźwięk”. Z kolei inny pasażer opowiadał, że dwie minuty po starcie samolot „zaczął się trząść” i „wydawało się, że nie ma nad nim kontroli”.

Samolot, który uległ katastrofie, został wyprodukowany 28 lat temu. Producent feralnego samolotu zbankrutował w 1996 roku. Rok później zaprzestano produkcji maszyn Fokker-100. Planowo miał lecieć do Nur-Sułtan.

Prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew złożył kondolencje ofiarom i ich rodzinom, zapowiadając, że osoby odpowiedzialne za katastrofę zostaną surowo ukarane.

Czytaj także: Ujawniono nagranie katastrofy rosyjskiego Tu-22M3 [+VIDEO]

Tass / Unian / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply