Kanclerz Austrii Karl Nehammer spotka się w poniedziałek z prezydentem Władimirem Putinem w Moskwie, poinformował rzecznik austriackiego rządu.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, kanclerz Austrii Karl Nehammer spotka się w poniedziałek z prezydentem Władimirem Putinem w Moskwie, poinformował rzecznik austriackiego rządu

„Jutro spotkam się z Władimirem Putinem w Moskwie” – napisał Nehammer na Twitterze.

Zobacz też: Były żołnierz został nowym kanclerzem Austrii [+VIDEO]

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Jesteśmy neutralni militarnie, ale mamy jasne stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie” – napisał. „To musi się skończyć! Potrzeba korytarzy humanitarnych, zawieszenia broni i pełnego dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził agencji informacyjnej RIA, że Putin będzie prowadził rozmowy z Nehammerem w poniedziałek.

Planowane spotkanie z rosyjskim przywódcą jest następstwem sobotniego wyjazdu Nehammera na Ukrainę, podczas którego austriacki kanclerz spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Austria dostarczała Ukrainie pomoc humanitarną, a także hełmy i kamizelki kuloodporne dla cywilów, ale nie broń. Nehammer, konserwatysta, został wyraźnie poruszony rozmowami telefonicznymi z Zełenskim i mówi, że chce okazać wsparcie.

Nehammer powiedział na Twitterze, że poinformował innych „europejskich partnerów” o swojej wizycie w Moskwie, w tym przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, przewodniczącego Rady Europejskiej Charlsa Michel, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana „i oczywiście także prezydent Ukrainy”.

Zobacz też: Nowy kanclerz Austrii poparł Nord Stream 2

Jak informowaliśmy na naszym portalu, negocjacje między prezydentami Ukrainy i Rosji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy odbędą się po starciu w Donbasie – powiedział Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta.

„Powiedzieć, że spotkają się za tydzień (prezydenci Ukrainy i Rosji – red.), za dwa – nie, to się nie stanie. Ukraina jest gotowa do wielkich bitew. Ukraina musi je wygrać, zwłaszcza w Donbasie” – stwierdził Podolak na antenie telewizji „Ukraina 24”.

„I wtedy Ukraina uzyska bardziej konkretną pozycję negocjacyjną, z której będzie mogła dyktować określone warunki. Potem spotkają się prezydenci. To może potrwać dwa tygodnie, trzy…” – dodał Podolak.

Według niego Ukraina płaci teraz bardzo wysoką cenę za uzyskanie silnych gwarancji bezpieczeństwa w przyszłości, ale się nie poddaje.

„Chcę, aby wszyscy na Ukrainie zrozumieli: tak, to trudne, każdego dnia tracimy ludzi i infrastrukturę. Płacimy bardzo wysoką cenę. Ale Rosja musi pozbyć się swoich imperialnych złudzeń. Ukraina jest dziś jedynym krajem na świecie, który się jej przeciwstawi. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby uzyskać, podkreślam, bardzo silne gwarancje bezpieczeństwa, aby na zawsze zamknąć nasze granice przed imperialnymi ambicjami krajów takich jak Federacja Rosyjska” – powiedział.

„Prezydent Ukrainy pójdzie na rozmowy, kiedy będziemy mieli na to absolutnie jasne stanowisko” – dodał Podolak.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz