Według wiceszefa MSZ Ukrainy Wasyla Bodnara, formalności dotyczące dostarczenia Ukraińcom kanadyjskich karabinów snajperskich są bliskie finalizacji i broń może trafić na Ukrainę w ciągu najbliższych dni lub tygodni.

Jak poinformował we wtorek wiceszef ukraińskiego MSZ Wasyl Bodnar, Ukraina otrzyma pierwszą partię karabinów snajperskich z Kanady w najbliższym czasie.

– Kompletowanie dokumentów ws. dostarczenia karabinów snajperskich jest na końcowym etapie – powiedział Bodnar, cytowany przez agencję Ukrinform. Odnosząc się do powstałego w tej kwestii opóźnienia zaznaczył, że nie wynikło ono z winy strony władz Kanady, ale części dostawców, dostarczających części składowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Oczekujemy, że broń będzie na Ukrainie w nadchodzących dniach lub tygodniach– powiedział Bodnar.

Wiceszef ukraińskiej dyplomacji powiedział też, że dyplomaci z Ukrainy i Kanady przedyskutowali specjalny mechanizm konsultacyjny na poziomie ministrów obrony obu krajów. Dotyczy on koniecznych potrzeb ukraińskiej armii. Kijów chce, żeby deklarujące zamiar wspierania ukraińskich żołnierzy władze kanadyjskie zrozumiały, jakiego rodzaju pomoc powinna być dostarczana. Poinformowano, że pierwsze spotkanie w takim formacie mia odbyć się pod koniec listopada br.

W sierpniu ub. roku informowaliśmy, że firma PGW Defence Technologies z Kanady będzie sprzedawać ukraińskiej armii swoje samopowtarzalne karabiny snajperskie LRT-3 .50BMG, kalibru 0.50 cala (12,7 mm), wraz z tłumikami mającymi redukować odgłos strzału i błysk wylotowy. Właściciel firmy potwierdza, że wartość umowy to milion dolarów. Ciężkie samopowtarzalne karabiny snajperskie LRT-3 .50BMG są produkowane przez PGW Defence Technologies od 2005 roku. Waga broni niezaładowanej do niespełna 11,5 kg. Zasięg efektywny to 1800 metrów.

Kanadyjskie media przypominały wówczas, że w 2016 roku o firmie PGW zrobiło się głośno, gdy ujawniono, że sprzedane Arabii Saudyjskiej karabiny snajperskie LRT-3 .50, czyli tego samego typu co te, które mają trafić na Ukrainę, znalazły się w rękach szycikich bojowników Huti z Jemenu. Broń została zdobyta przez nich w walce z siłami saudyjskimi.

W 2017 roku Kanada umieściła Ukrainę na tzw. liście kontrolnej krajów, do których dozwolone jest dostarczanie broni automatycznej. W ten sposób zniesiono embargo na dotyczące dostaw broni na Ukrainę.

Czytaj także: Ukraina kupuje więcej amerykańskich pocisków przeciwpancernych Javelin

W ramach pomocy wojskowej USA dla Ukrainy wartej 250 mln dol. (łącznie z innymi zobowiązaniami – ponad 390 mln dol.), 214 mln dol. ze wspomnianej kwoty musi zostać przeznaczone na zakup sprzętu wojskowego. Oficjalnie nie podano, o jakie wyposażenie chodzi. Nieoficjalne doniesienia mówią m.in. o zaawansowanych karabinach snajperskich kal. .50 cala, goglach noktowizyjnych, granatnikach ręcznych i dodatkowych radarach przeciw-artyleryjskich.

W grudniu ub. roku publicysta Washington Post Josh Rogin napisał, że urzędnicy administracji Donalda Trumpa potwierdzili, że Departament Stanu zatwierdził w tym miesiącu sprzedaż Ukrainie na zasadach komercyjnych karabinów snajperskich typu M107A1 o wartości 41,5 mln dolarów. Jak napisano, ukraińskie siły zbrojne walczące z separatystami w Donbasie, wymagają w tym zakresie uzbrojenia szczególnego wsparcia.

Ukrinform / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz