Minister finansów Kanady Chrystia Freeland oświadczyła w piątek, że G20 nie może skutecznie funkcjonować, dopóki Rosja jest jej członkiem.

G20 nie może skutecznie funkcjonować z Rosją przy stole – oświadczyła w piątek Chrystia Freeland, cytowana przez agencję Reuters. Słowa padły na konferencji prasowej po kilku dniach spotkań ministrów finansów w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Podkreśliła, że „dla Rosji nie ma miejsca wśród krajów, które zebrały się, aby utrzymać globalny dobrobyt gospodarczy”. Zaznaczyła, że Rosja złamała prawo międzynarodowe dokonując inwazji na Ukrainę. „Nie można być jednocześnie kłusownikiem i gajowym” – powiedziała.

Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych G20 spotkali się w Waszyngtonie w środę. Nie doszli do porozumienia w sprawie tradycyjnego komunikatu określającego cele polityki gospodarczej, ponieważ Rosja blokowała określenia potępiające inwazję na Ukrainę.

Dyskusja dotycząca obecności Rosji na spotkaniach była widoczna przez cały tydzień – zwraca uwagę Reuters. Przedstawiciele USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów Zachodu bojkotowali przemówienia Rosjan.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w marcu, że Rosja powinna zostać usunięta z grupy G20. Temat ten został poruszony podczas jego niedawnych spotkań ze światowymi przywódcami w Brukseli.

Zobacz także: Bloomberg: część elity Kremla uważa, że inwazja na Ukrainę była „katastrofalnym błędem”

Jak informowaliśmy, Pekin określił z kolei Rosję jako „ważnego członka” G20. „G20 jest głównym forum międzynarodowej współpracy gospodarczej” – stwierdził rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin. „Rosja jest ważnym członkiem, nikt nie ma prawa usunąć z grupy innego kraju” – powiedział.

Na początku marca br. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oświadczył, że Polska może zastąpić Rosję w G20. „Rozmowy trwają” – deklarował.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz