Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly odwiedzi Kijów w przyszłym tygodniu, aby potwierdzić poparcie dla suwerenności Ukrainy i wzmocnić wysiłki mające na celu powstrzymanie „agresywnych działań” Rosji, poinformowała w sobotę agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Reuters, minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly odwiedzi Kijów w przyszłym tygodniu, aby potwierdzić poparcie dla suwerenności Ukrainy i wzmocnić wysiłki mające na celu powstrzymanie „agresywnych działań” Rosji.

Kanada, z liczną i wpływową politycznie populacją ukraińskiego pochodzenia etnicznego, od czasu aneksji Krymu w 2014 roku przyjęła twarde stanowisko wobec Moskwy.

Zobacz też: Wiceszef MSZ: Poważne ryzyko rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Gromadzenie rosyjskich żołnierzy i sprzętu na Ukrainie i wokół niej zagraża bezpieczeństwu w całym regionie. Te agresywne działania muszą zostać powstrzymane” – poinformowała Joly w oświadczeniu. „Kanada będzie współpracować ze swoimi międzynarodowymi partnerami w celu utrzymania ładu międzynarodowego opartego na zasadach”.

Joly spotka się z premierem Ukrainy i uda się na zachód kraju, aby przemówić do 200-osobowej kanadyjskiej misji szkoleniowej, która jest tam od 2015 roku.

Premier Justin Trudeau rozmawiał we wtorek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i „podkreślił, że każda inwazja wojskowa na Ukrainę miałaby poważne konsekwencje, w tym skoordynowane sankcje”, podało biuro Trudeau. Joly, która w niedzielę rozpocznie tygodniową podróż do Europy, odwiedzi Brukselę, aby spotkać się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i szefem polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josepem Borrellem.

Zobacz też: Zełenski proponuje zorganizowanie wspólnego szczytu z Bidenem i Putinem

Jak informowaliśmy, Kanada rozważa wzmocnienie swojej misji wojskowej na Ukrainie. Kanadyjskie władze mają rozważać czy dodatkowe siły NATO powstrzymają ewentualną agresję Rosji.

Dwa źródła portalu zaznajomione z tematyką poinformowały, że minister obrony Anita Anand rozważa rozmieszczenie setek dodatkowych żołnierzy w celu wsparcia kanadyjskich żołnierzy już przebywających na Ukrainie ze względu na misję szkoleniową. Inne rozważane opcje obejmują przeniesienie okrętu wojennego na Morze Czarne lub przemieszczenie niektórych myśliwców z Rumunii.

Kanada ma około 200 żołnierzy stacjonujących na zachodzie kraju – ponad 1000 kilometrów od granicy z Rosją – w misji szkolenia swoich ukraińskich odpowiedników. Dwa źródła, których The Globe nie wymienia, ponieważ nie były upoważnione do publicznego omawiania obrad, powiedziały, że nie podjęto jeszcze decyzji o rozmieszczeniu dodatkowych sił, pomimo próśb ukraińskiej delegacji na niedawnym Halifax Security Forum dla Kanady i NATO.

„Na razie to nadal jest status quo. Nie zmieniła się nasza postawa” – powiedziała w środę komandor porucznik Julie McDonald, rzeczniczka kanadyjskiego wojska. „Uważnie monitorujemy sytuację wraz z naszymi partnerami”.

Kresy.pl/Reuter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz