2 maja 2008 roku. Jest chłodno i deszczowo. Na dziedzińcu przed nowym gmachem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie przy ul. Iwana Franki zbierają się lwowianie i goście.Kapela “Lwowska fala” śpiewa znane piosenki. Za chwilę odbędzie się tu uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

Na czele delegacji z Polski: pan Ryszard Legutko, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Przybyli także: Adam Struzik, Marszałek województwa mazowieckiego oraz wojewodowie podkarpacki i lubelski, prezydenci Lublina i Zamościa oraz inni dostojni goście. Na czele przedstawicielstwa władz Ukrainy: Mykoła Kmit, gubernator Ziemi Lwowskiej oraz Myrosław Senyk, przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej.

Po wykonaniu hymnów Ukrainy i Polski, zwracając się do zebranych, Konsul Generalny RP we Lwowie Ambasador Wiesław Osuchowski powiedział: “Dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowym, bo jest to Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jutro – 3 Maja, święto narodowe Polski, polskiej Konstytucji. Ja, przybywając do Lwowa, postawiłem sobie dwa cele – otworzymy i poświęcimy Cmentarz Orląt, zbudujemy Konsulat i trzeci cel – wmurujemy kamień węgielny pod Dom Polski. Cmentarz Orląt został otwarty i poświęcony, dzisiaj wmurujemy kamień węgielny pod Konsulat. Stało się to dlatego, że mam ogromne wsparcie w mojej społeczności, w moich rodakach, Polakach. Należę też do osób, które na swojej drodze spotykały wspaniałych ludzi – przedstawicieli władzy, administracji obwodowej, kilku gubernatorów, rady miasta. Bez ich decyzji i pomocy byłoby to niemożliwe. Dzisiaj widzimy, że to będzie nowoczesny, wspaniały konsulat, który będzie obsługiwał obywateli ukraińskich, ale również będzie miejscem spotkań dla wszystkich. Dzisiaj przyjmujemy was w skromnych warunkach, ale w następnym roku, tak sądzę, już w maju, będziemy w nowoczesnym pięknym obiekcie. Inwestujemy tu prawie 6 milionów euro. W międzyczasie otwieramy następną sekcję wizową. To nasz ogromny wysiłek, ogromny gest w kierunku obywateli ukraińskich, żeby tu spotykali się z życzliwością, uśmiechem, byli obsługiwani w sposób nowoczesny, godny. Na to spotkanie przybyło wielu znakomitych gości z Polski oraz wysoka reprezentacja władz lwowskich. Jest to również potwierdzenie dobrych, wspaniałych stosunków, jakie łączą nasze narody, jakie łączą dobrych sąsiadów.”

Pan Ryszard Legutko, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP zaznaczył: “Dziś jest ważny i dobry dzień dla Ukraińców i dla Polaków. Już od dawna wiadomo było, że we Lwowie potrzebny jest sprawny, nowoczesny budynek konsulatu polskiego we Lwowie. To nie jest wyłącznie sprawa budynku. To sprawa komunikacji, relacji między Ukrainą a Polską, między obywatelami Ukrainy a obywatelami Polski. Droga do Polski otwiera możliwości wejścia do całej Unii Europejskiej. Cieszymy się z tego obiektu i nowych możliwości komunikacyjnych. Niech mi będzie wolno wyrazić wdzięczność, a także satysfakcję w imieniu Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, któremu leżą bardzo na sercu sprawy relacji Polski i Ukrainy. To jest dobry dzień. Wszystkim, którzy do tego się przyczynili, gospodarzom Konsulatu polskiego, gospodarzom pięknego miasta Lwowa serdecznie dziękuję.”

Gubernator Ziemi Lwowskiej Mykoła Kmit mówił o tym, że połączenie wysiłków Ukrainy i Polski pod takim symbolicznym znakiem oznacza, że rozpoczynamy nową epokę w rozwoju państwa ukraińskiego, nową epokę w rozwoju kontaktów między Ukrainą a Polską. “Mam nadzieję, że ten symboliczny znak nigdy nie zostanie znaleziony w ruinach tego wielkiego budynku. Po latach nasze dzieci nie będą korzystały z tego budynku, jako z miejsca, w którym się otrzymuje wizy, ale będzie to budynek, łączący wysiłki Wschodu i Zachodu. Będzie tu przebiegała współpraca w zakresie ochrony dziedzictwa historycznego, kultury, sztuki, ochrony zdrowia i środowiska. Ten budynek powinien się stać symbolem zjednoczonej wielkiej Europy.”, – zaznaczył pan gubernator.

W dokumencie, który został wmurowany w fundament przyszłego Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, zapisano:
“Niniejszy dokument potwierdza, iż w dniu 2 maja Roku Pańskiego 2008 dokonano wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego w fundamenty budowanego gmachu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Wzniesienie tego gmachu jest historycznym wydażeniem w powojennych stosunkach polsko – ukraińskich. Rozpoczęcie budowy siedziby Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie stało się możliwe dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wytężonej pracy pracowników, zatrudnionych w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. Strona polska dziękuje Lwowskiej Obwodowej Państwowej Administracji oraz władzom miejskim Lwowa za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Budowa gmachu finansowana jest w stu procentach ze środków, wyasygnowanych przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Inwestorem generalnym jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Projekt gmachu wykonał Państwowy Instytut Projektowania Miast “Miastoprojekt” ze Lwowa. Wykonawcą jest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Kompania BEEM Budserwis ze Lwowa.”

Po odczytaniu dokumentu złożyli pod nim podpisy gospodarze i goście, a także przedstawiciele projektanta gmachu Konsulatu i wykonawcy robót. Następnie ks. biskup Leon Mały odmówił nad tym aktem erekcyjnym modlitwę: “Wszechmogący wieczny Boże, Syn Twój, Jezus Chrystus, stał się dla nas człowiekiem i zostawił nam przykład pełnienia woli Twojej. Spojrzyj z miłością na ten gmach i obdarz go obfitym błogosławieństwem. Wysłuchaj modlitw, które zanosimy do Ciebie wraz z tu obecnymi i wszystkimi, którzy będą przebywać w tym gmachu. Udziel im pokoju i radości w Duchu Świętym, wspomagaj ich we wszystkich przedsięwzięciach, broń ich przed wszelkim niebezpieczeństwem. Zachowaj ich od pokładania złudnej nadziei w dobrach przemijających i naucz ich zrozumienia, że tylko Ty jesteś naszym celem i dajesz życie wieczne. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”.

Ksiądz biskup pobłogosławił zebranych i dokonał poświęcenia aktu erekcyjnego. Został on schowany w specjalnej metalowej kapsule, a następnie – wmurowany w fundamenty nowego gmachu Konsulatu.

Ufamy, więc, że już za rok piękny nowoczesny gmach Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej otworzy swe podwoje dla Ukraińców i Polaków. Wszystkim, od których zależy realizacja tego przedsięwzięcia, życzymy wszelkiej pomyślności.

Irena Masalska

“Kurier Galicyjski” nr 9 (61) z 15 maja 2008 r.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply