Jubileusz “Bastionu”

Przed 10 laty władze samorządowe rejonu wileńskiego i Akcja Wyborcza Polaków na Litwie podjęły decyzję o powołaniu do życia Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny – placówki, która stała się bastionem dziedzictwa kulturowego regionu.

Placówka została zlokalizowana w Niemenczynie, w dawnej remizie strażackiej zbudowanej w latach 1937- 1938. Obiekt został wyremontowany, na co władze rejonu przeznaczyły 200 tys. litów.

Muzeum formalnie rozpoczęło działalność 6 lutego 2000 r. Od tego czasu placówka potroiła ilość zbiorów i znacząco rozszerzyła powierzchnię ekspozycyjną.

Obecnie można w nim zwiedzić wystawę stałą, mieszczącą się w dwóch salach, wystawę czasową, pracownię tkacka i archiwum. Dyrektorem placówki jest od czerwca 2000 roku Algimant Baniewicz.

Muzeum ma już cztery filie. Mieszczą się one w Sużanach, Glinciszkach, Borejkowszczyźnie oraz w Ciechanowiszkach. Przy muzeum działa też od 2004 r. Centrum Informacji Turystycznej, będące głównym promotorem rejonu wileńskiego.

Ta placówka kulturalna regionu współpracuję z Muzeum Ludowym w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Szczytnie, a także Stowarzyszeniem Ziemi Sejneńskiej i katedrami etnografii Uniwersytetu Warszawskiego i Wrocławskiego.

(mak)/(“Magazyn Wileński”)/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply