Wielka Brytania jest gotowa do zakończenia okresu przejściowego po brexicie „na warunkach australijskich”, w przypadku gdyby w negocjacjach z UE nie udało się osiągnąć porozumienia – powiedział w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim brytyjski premier Boris Johnson.

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył podczas rozmowy z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, że Wielka Brytania jest gotowa do zakończenia okresu przejściowego po brexicie „na warunkach australijskich”. Mogłoby to nastąpić w przypadku braku porozumienia w negocjacjach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską – podała w sobotę Polska Agencja Prasowa (PAP).

„Jeśli chodzi o przyszłe stosunki Zjednoczonego Królestwa z UE, premier z zadowoleniem przyjął zgodę obu stron na zintensyfikowany proces negocjacji w lipcu. Powiedział, że Zjednoczone Królestwo będzie prowadzić konstruktywne negocjacje, ale jednocześnie będzie gotowe do zakończenia okresu przejściowego na warunkach australijskich, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia” – napisano w opublikowanym przez Downing Street komunikacie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wielka Brytania i Unia Europejska prowadzą od marca negocjacje dotyczące przyszłych stosunków po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, który upływa 31 grudnia bieżącego roku. Do tej pory nie zostały osiągnięte znaczące postępy. Zintensyfikowane negocjacje mają rozpocząć się od poniedziałku.

W przypadku braku porozumienia, od 1 stycznia 2021 roku dwustronny handel zacząłby odbywać się na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Wiązałoby się to z możliwością stosowania ceł i innych barier handlowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Australia nie posiada kompleksowej umowy handlowej z Unią Europejską. Duża część handlu pomiędzy Australią i UE odbywa się na zasadach WTO. Specjalne umowy istnieją w odniesieniu do konkretnych kategorii towarów.

Biuro szefa brytyjskiego rządu poinformowało, że w trakcie rozmowy szefowie obydwu rządów, zarówno Morawiecki, jak i Johnoson, ubolewali, że nie mogą spotkać się osobiście podczas Polsko-Brytyjskich Konsultacji Międzyrządowych. Zatwierdzili jednak plan polsko-brytyjskiej współpracy w nadchodzących miesiącach. Plany dotyczą m.in. kwestii handlu i obrony.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Premier (Johnson) i premier Morawiecki wymienili również uwagi na temat siły i historii stosunków między Wielką Brytanią a Polską w perspektywie 80. rocznicy Bitwy o Wielką Brytanię” – podkreślono w komunikacie.

Dodano, że premierzy rozmawiali też na temat wspólnej walki z koronawirusem. „Zgodzili się co do potrzeby zapewnienia trwałej globalnej odbudowy, w której priorytetem jest otwartość i wolny handel” – relacjonuje PAP.

Zobacz także: Wielka Brytania: Uczestnicy manifestacji wrzucili do rzeki pomnik Edwarda Colstona

pap / wnp.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz