Jersey City: spór ws. nowej lokalizacji Pomnika Katyńskiego – stanie przy kanale odprowadzającym ścieki? [+FOTO/+VIDEO]

Przedstawiciele amerykańskiej Polonii poinformowali, że w ramach porozumienia z władzami Jersey City, Pomnik Katyński miałby zostać przeniesiony w miejsce sąsiadującym z instalacją, określoną początkowo jako ujście ścieków. W sieci zawrzało. Głos zabrał m.in. konsul Maciej Golubiewski, a interweniowała posłanka Anna Maria Siarkowska.

W piątek poinformowano, że udało się uzyskać porozumienie z burmistrzem Jersey City ws. Pomnika Katyńskiego. Ogłoszono, że nie zostanie usunięty ani przeniesiony do innej części miasta, lecz pozostanie w jego prestiżowej części, ale przesunięty o 60 metrów dalej.Krystyna Piórkowska, badaczka z Nowego Jorku zajmująca się Zbrodnią Katyńską zwróciła jednak uwagę na miejsce, w które pomnik ma zostać przeniesiony. Według niej, miejsce na którym miałby stanąć znajduje się tuż obok ujścia miejskich ścieków:

Ludzie! Pomnik Katyński stanie nad ujęciem [właśc. ujście – red.] ścieków miejskich do rzeki… Jest chłodno a fetor czuć – i to jest ‚wybrane miejsce’ – Jeżeli to nie to – proszę niech wyjaśnia wielmożny Konsul.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Oburzenie w związku z sytuacją wyraził m.in. historyk, prof. Sławomir Cenckiewicz, później jednak tonując swoje wypowiedzi:

Posłanka Anna Maria Siarkowska poinformowała na Twitterze, że skontaktowała się w tej sprawie z przedstawicielami organizacji polonijnych. – Potwierdzają, że lokalizacja JEST DOBRA [podkr. oryg. – red.] i przeniesienie odbędzie się na dobrych warunkach – napisała, prosząc zarazem konsula Golubiewskiego o jak najszybsze podanie szczegółów nowej lokalizacji Pomnika Katyńskiego.

Posłanka wyrażała też zdziwienie tym, że porozumienie z władzami zawarto przed, a nie po planowanej manifestacji Polonii. – Przecież tak się osłabia negocjacyjną pozycję – napisała Siarkowska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

To, że pomnik miałby stanąć w miejscu blisko sąsiadującym z domniemanym ujściem ścieków widać na nagraniu korespondenta Polskiego Radia, Marka Wałkuskiego, któremu nową lokalizację pomnika pokazuje Eryk Lubaczewski.

Później Wałkuski informował, że „miasto Jersey City zapewnia, że instalacja niedaleko nowej lokalizacji Pomnika Katyńskiego nie ma nic wspólnego z systemem kanalizacyjnym”, gdyż plac ma być na nowo zagospodarowany, po to , by „pomnik miał godne otoczenie”.

Posłanka Siarkowska zapewniała później, że nie jest to ujście ścieku, ale odprowadzenie kanału burzowego, zaś teren zostanie przystosowany pod pomnik na koszt miasta. Inne źródła pisały z kolei, że jest to odpowietrznik dla systemu kolejowego.

Do sprawy odniósł się sam konsul Golubiewski, który powołując się na informacje miasta podał, że system widoczny na zdjęciach nie jest instalacją ściekową, zaś przed przeniesieniem pomnika miejsce to ma zostać zrewitalizowane:

Twitter.com/ Kresy.pl

Jersey City: spór ws. nowej lokalizacji Pomnika Katyńskiego – stanie przy kanale odprowadzającym ścieki? [+FOTO/+VIDEO]
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Roman1 :

      @dls Maverick „Nasze” władze uważają, że na Wołyniu ginęli gorsi Polacy. Taki drugi sort. Jak wiadomo, na Wołyniu zginęło wprawdzie kilka razy więcej Polaków niż w Katyniu i to w sposób wyjątkowo okrutny, ale nie zawsze ilość przechodzi w jakość. Poza tym na Wołyniu Polacy byli mordowani przez naszych braci – Ukraińców, zaś w Katyniu – przez naszych wrogów – obywateli radzieckich. Tam wśród nich byli wprawdzie też Ukraińcy, ale obecnie to bracia nie wrogowie. Niedługo Banderze postawimy pomnik, najlepiej na miejscu pomnika Koniewa, który przez przypadek nie zburzył Krakowa.