Jelcze nie przewiozą polskich czołgów. Wojsko kupuje Mercedesy [+FOTO]

28 października br. zawarta została umowa pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum w składzie: Dobrowolski Sp. z o.o. (lider) wraz z Autobox Innovations Sp. z o.o. Sp. j. oraz Top Gun A. Goryca na dostawę zestawów do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o ładowności powyżej 60 ton. Dostawy zestawów zostaną zrealizowane w latach 2023-2026. Grupa ta dostarczy Wojsku Polskiemu pojazdy marki Mercedes Benz Zetros, 3348AS 6×6, wraz z naczepami produkcji Dobrowolski. Firma, która przegrała przetarg, to spółka Jelcz. Zaoferowała ona wyższą kwotę niż jej konkurent.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 109 zestawów, obejmujących ciągnik i naczepę niskopodwoziową, z czego na zamówienie gwarantowane przypada 31, a kolejnych 78 zostało przewidzianych prawem opcji. Wartość zamówienia gwarantowanego wynosi 115,9 mln zł brutto, a cena dostaw w ramach prawa opcji wynosi 271,6 mln zł brutto – poinformował Inspektorat Uzbrojenia. Podkreślono, że wartość zamówienia gwarantowanego wynosi 115,9 mln zł brutto, a cena dostaw w ramach prawa opcji wynosi 271,6 mln zł brutto.

Zestawy są przeznaczone do realizacji zadań związanych z transportem na duże odległości oraz ewakuacji technicznej czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego, zarówno w czasie pokoju, kryzysu jak i wojny.

Zestawy składać się będą z ciągnika siodłowego marki Mercedes Benz Zetros, 3348AS 6×6 oraz naczepy produkcji Dobrowolski Sp. z o.o.

Firma, która przegrała przetarg, to spółka Jelcz. Zaoferowała ona wyższą kwotę niż jej konkurent. Z dokumentów udostępnionych przez Inspektorat Uzbrojenia wynikało, że oferta Jelcza zapewniała tylko 48-miesięczną gwarancję, podczas gdy wspomnianego konsorcjum już 96-miesięczną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Polska przerzuca siły pancerne na granicę z Białorusią [+VIDEO]

źr. Inspektorat Uzbrojenia

źr. Inspektorat Uzbrojenia

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: WZM zaprezentowały prototyp zmodernizowanej wersji BWP-1

źr. Inspektorat Uzbrojenia

źr. Inspektorat Uzbrojenia

Zobacz także: Huta Stalowa Wola dostarczy nowy sprzęt Wojsku Polskiemu m.in. wozy amunicyjne [+FOTO] 

iu.wp.mil.pl / polsatnews.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Janek_Z
    Janek_Z :

    Szkoda, że nie inwestujemy we własny przemysł (jak każdy normalny kraj). Po 8 latach będziemy słono płacić i czekać na części zamienne sprowadzane z niemiec (jeśli niemcy będą nam chcieli sprzedać)… Z punktu widzenia serwisowania najlepiej byłoby unifikować sprzęt a nie robić mieszankę różnych modeli od różnych producentów. No, ale jak to się mówi, kto bogatemu zabroni… 🙂