Izrael i Iran wymieniają ciosy [+VIDEO]

W nocy z soboty na niedzielę nastąpiła kolejna wymiana uderzeń rakietowych między Izraelem a Iranem.

W sobotę wieczorem doszło do wymiany ataków między Izraelem a Iranem, zaostrzając napięcia w regionie i wzbudzając obawy przed rozszerzeniem konfliktu.

W sieci pojawiły się nagrania, mające przedstawiać irańskie rakiety podczas ostrzału okolic Hajfy i pracujące izraelskie systemy obrony powietrznej.

W wyniku uderzenia irańskiego pocisku balistycznego w dwupiętrowy budynek mieszkalny w mieście Tamra, położonym na wschód od Hajfy, zginęła jedna kobieta, a 13 osób zostało rannych – poinformowali służby ratunkowe. Mieszkańcy miasta od lat alarmują, że brakuje tam schronów, a większość domów nie ma wydzielonych bezpiecznych pomieszczeń.

W odpowiedzi izraelskie siły powietrzne przeprowadziły naloty na cele w Iranie. Według irańskich mediów, zbombardowano między innymi skład paliw w dzielnicy Szahran, na północny zachód od Teheranu. Irańskie ministerstwo ropy potwierdziło atak, informując, że „ilość paliwa w zbiorniku nie była duża, a sytuacja jest w pełni opanowana” – podała agencja SHANA. AFP przekazała, że na miejscu widziano płonący magazyn. Później w sieci pojawiło się też nagranie, przez część mediów zweryfikowane pozytywnie.

Również południowy rejon kraju – pole gazowe w prowincji (ostanie) Buszehr – był celem izraelskich nalotów. Według władz zaatakowano także drugi zbiornik paliwowy na południe od Teheranu.

Minister obrony Izraela, Joaw Galant, napisał w serwisie X: „Teheran płonie”. Wcześniej ostrzegał: „Jeśli [irański przywódca Ali – red.] Chamenei będzie dalej ostrzeliwał izraelski front wewnętrzny, Teheran spłonie”.

Zobacz: Izrael: uzyskaliśmy swobodę działania dla lotnictwa od zachodniego Iranu po Teheran

Izraelskie radio wojskowe podało, że wywiad armii wykrył przygotowania Iranu do kolejnych ataków rakietowych w nocy.

Jak pisaliśmy, nocą z piątku na sobotę Iran przeprowadził serię odwetowych ataków rakietowych na Izrael. Według ostatnich danych, zginęły 3 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Część nieprzechwyconych rakiet balistycznych spadła na budynki mieszkalne. Wojsko amerykańskie wspierało Izrael w zestrzeliwaniu irańskich rakiet.

Przeczytaj: Teheran zapowiedział kolejne ataki na Izrael i uderzenie na bazy USA

Czytaj również: Iran grozi atakami na bazy państw wspierających Izrael

timesofisrael.com / Reuters / aljazeera.com / Kresy.pl

Tagi: , , , ,
forma płatności