Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało 3 stycznia o dostarczeniu amerykańskiej armii drugiej i jednocześnie ostatniej baterii rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej Rafael Iron Dome (Żelazna Kopuła).

Kontrakt w omawianej sprawie został podpisany w sierpniu 2019 roku przez rządy Stanów Zjednoczonych i Izraela, który pośredniczył w transakcji z firmą Rafael. Elementy systemu Iron Dome zostały zintegrowane z używanymi w US Army ciężarówkami Oshkosh HEMTT.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Dostarczenie Żelaznej Kopuły armii Stanów Zjednoczonych po raz kolejny pokazuje bliskie stosunki między Ministerstwem Obrony Izraela a Departamentem Obrony USA, skuteczność systemu w obliczu różnych zagrożeń oraz doskonałe możliwości technologiczne izraelskiego przemysłu. Jestem przekonany, że system pomoże armii amerykańskiej w ochronie wojsk przed zagrożeniami balistycznymi i powietrznymi, a także przed rozwojem zagrożeń na obszarach, na których siły amerykańskie są rozmieszczone w trakcie misji” – powiedział izraelski minister obrony Benny Gantz.

Pojazdy zostały przetransportowane do Izraela drogą lotniczą. Po zainstalowaniu wyposażenia wracają drogą morską do Stanów Zjednoczonych. 30 września ubiegłego roku miała miejsce dostawa pierwszej baterii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
źr. Resort obrony Izraela

źr. Resort obrony Izraela

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
źr. Resort obrony Izraela

źr. Resort obrony Izraela

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w marcu ub. roku armia USA oświadczyła, że porzuca plany przyjęcia systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła z powodu obaw o kompatybilność z istniejącymi technologiami amerykańskimi. Zrezygnowano z planów zakupu dwóch dodatkowych baterii (kontrakt przewidywał taką możliwość) i rozwoju integracji swoich systemów z tymi powstałymi w Izraelu. Wówczas głównym problemem dla Amerykanów była odmowa dostarczenia armii amerykańskiej kodu źródłowego Żelaznej Kopuły przez Izrael, przez co Amerykanie nie mogli w pełni zintegrować systemu ze swoją obroną powietrzną. Jednak w maju armia USA oświadczyła, że jest gotowa odebrać dwa zaprojektowane przez Izrael systemy ochrony przeciwrakietowej „Żelazna Kopuła”, jeśli będą kompatybilne z posiadanymi już systemami.

Strona izraelska podkreśla, że od 2011 dokonano dzięki systemowi Iron Dome około 2,4 tys. skutecznych przechwyceń.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przedstawiciele Rafaela twierdzą, że na poligonie White Sands przeprowadzono serię testów i demonstracji systemy Żelazna Kopuła, „odpowiednio dostosowanego do wymogów amerykańskiego zamówienia”. System przechwycił wówczas cele wybrane przez armię USA. Przeznaczyła ona ponad miliard dolarów na zintegrowanie komponentów systemu ze zintegrowanym, amerykańskim systemem kontroli pola walki IBCS.

israeldefense.co.il / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz