Irańskie manewry wojskowe przy granicy z Azerbejdżanem

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) rozpoczął w poniedziałek trzydniowe ćwiczenia wojskowe wzdłuż granicy irańsko-azerbejdżańskiej. Manewry obejmują artylerię, śmigłowce, siły pancerne i rakietowe. W ćwiczeniach wykorzystywane są także drony kamikadze. Manewry mają na celu “zademonstrowanie wrogom Iranu zdolności bojowych IRGC” – podkreśla irańska agencja prasowa IRNA.

W poniedziałek Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej rozpoczął trzydniowe ćwiczenia wojskowe wzdłuż granicy irańsko-azerbejdżańskiej – podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W ćwiczeniach biorą udział: artyleria, śmigłowce, czołgi i wojska rakietowe. W manewrach wykorzystywane sią także drony kamikadze.

IRGC będzie ćwiczyć przekroczenie rzeki granicznej, która dzieli Iran i Azerbejdżan. Manewry obejmują m.in. użycie pocisku balistycznego krótkiego zasięgu Fateh-360 (jego zasięg wynosi 120 km).

Strona irańska podaje, że to rutynowe ćwiczenia “w celu zwiększenia gotowości bojowej”.

“Poinformowaliśmy sąsiadujący Azerbejdżan o trwających ćwiczeniach wojskowych” – przekazał ambasador Iranu w Azerbejdżanie.

Manewry mają na celu “zademonstrowanie wrogom Iranu zdolności bojowych IRGC” – podkreśla irańska agencja prasowa IRNA, powołując się na siły bezpieczeństwa Iranu.

Ćwiczenia odbywają się w irańskiej prowincji Wschodni Azerbejdżan, na zachodzie kraju. Region graniczy z Armenią i Azerbejdżanem, krajami będącymi w konflikcie, a napięcia między nimi nasiliły się w ostatnich miesiącach. Iran utrzymuje dobre stosunki z Armenią i wielokrotnie krytykował Azerbejdżan za współpracę z państwami Zachodu oraz Izraelem – zwraca uwagę portal MSN.

Przypomnijmy, że także w październiku ubiegłego roku Iran przeprowadził ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy z Azerbejdżanem. W manewrach uczestniczyły oddziały pancerne i jednostki artylerii, a także drony i śmigłowce.

Zobacz także: Pelosi potępiła atak Azerbejdżanu na Armenię

understandingwar.org / msn.com / azerbaycan24.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply