Indie zwróciły się do Rosji o zwolnienie części Hindusów pracujących dla armii rosyjskiej na „pracach pomocniczych” – oznajmiły w piątek władze kraju, wzywając swoich obywateli, aby trzymali się z daleka od toczącej się wojny na Ukrainie.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Indie zwróciły się do Rosji o zwolnienie części Hindusów pracujących dla armii rosyjskiej na „pracach pomocniczych” – oznajmiły w piątek władze kraju, wzywając swoich obywateli, aby trzymali się z daleka od toczącej się wojny na Ukrainie.

Oświadczenie indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych nadeszło po tym, jak hinduska gazeta podała, że w ubiegłym roku na podstawie kontraktów trwających co najmniej rok zwerbowano około 100 Hindusów.  “Wiemy, że kilku obywateli Indii zgłosiło się do pracy pomocniczej w armii rosyjskiej” – stwierdzono w oświadczeniu, nie podając żadnych liczb.

“Ambasada Indii regularnie kontaktowała się w tej sprawie z właściwymi władzami rosyjskimi w sprawie ich wcześniejszego zwolnienia. Wzywamy wszystkich obywateli Indii do zachowania należytej ostrożności i trzymania się z daleka od tego konfliktu”.

Ambasada Rosji w Nowym Delhi nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Również Nepal zwrócił się do Rosji o odesłanie setek obywateli kraju zwerbowanych do walki z Ukrainą i repatriację ciał osób, które zginęły w konflikcie, powiedział w czwartek najwyższy nepalski dyplomata.

Szacuje się, że armia rosyjska zwerbowała ponad 200 obywateli Nepalu do walki na Ukrainie, a co najmniej 14 z nich zginęło, powiedział minister spraw zagranicznych Nepalu Narayan Prakash Saud w wywiadzie dla Associated Press.

„Poprosiliśmy Rosję, aby natychmiast zaprzestała werbowania obywateli Nepalu do swojej armii, natychmiast zwróciła tych, którzy już służą w armii, repatriowała ciała zabitych oraz opatrzyła i zwróciła tych, którzy zostali ranni w walkach” – powiedział Saud.

Nepal domaga się także od Rosji odszkodowania pieniężnego dla rodzin obywateli Nepalu, którzy zginęli w walkach, powiedział Saud.

Spośród 14 potwierdzonych zabitych obywateli Nepalu Rosja podała, że jest w posiadaniu 12 ciał. Większość Nepalczyków chce, aby ciała ich zmarłych krewnych zostały poddane kremacji zgodnie z rytuałami religijnymi.

„Mamy informację, że pięciu naszych obywateli, którzy walczyli w imieniu Rosjan, jest przetrzymywanych w niewoli przez stronę ukraińską. Prosimy stronę rosyjską o podjęcie inicjatyw mających na celu ich uwolnienie” – powiedział Saud.

Rosyjscy urzędnicy nie skomentowali werbowania obcokrajowców do służby wojskowej na Ukrainie, ale doniesienia mediów podają, że wraz z Nepalem rosyjska armia werbowała część osób z Kuby. Rosyjskie prawo pozwala obcokrajowcom zaciągnąć się do armii po podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply