Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat powiedział, że jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, kraj będzie w stanie wygrać wojnę – przekazała agencja prasowa UNIAN.

Jak przekazała w niedzielę agencja prasowa UNIAN, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat powiedział, że jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, kraj będzie w stanie wygrać wojnę.

Na antenie kanału telewizyjnego Espresso Ignat podkreślił, że myśliwce F-16 to samoloty wielozadaniowe. Mogą operować zarówno na celach naziemnych, jak i powietrznych. Ponadto samoloty te pomogą pokryć obszar, na którym nie ma systemów obrony powietrznej.

Zobacz też: „Ogromne ryzyko” – MSZ Rosji reaguje na zapowiedź przekazania F-16 Ukrainie

„Zwracaliśmy uwagę naszym partnerom na zapotrzebowanie na F-16, ponieważ nie możemy pokryć całego terytorium Ukrainy tymi systemami obrony powietrznej, które istnieją od czasów sowieckich” – dodał.

Rzecznik Sił Powietrznych zaznaczył, że terytorium Ukrainy jest duże, a linia frontu, uwzględniając Białoruś, Naddniestrze i wybrzeże Morza Czarnego, liczy ponad 2,5 tys. km. Nie będzie możliwe pokrycie całego tego terytorium systemami obrony powietrznej.

„Potrzebujemy więc F-16, osłona myśliwców to także część obrony powietrznej. Myśliwiec może atakować cele powietrzne zarówno z dołu, jak i z góry. Tam, gdzie nie ma obrony powietrznej, F-16 będzie działać” powiedział.

Ponadto przekonywał, że gdy Ukraina będzie dysponować samolotami F-16, znacznie wzrośnie skuteczność użycia pocisków HARM, kierowanych bomb JDAM i innych.

„F-16 pomoże naszym siłom lądowym w szybkiej deokupacji terytoriów ukraińskich, ponieważ uderzy w stanowiska dowodzenia wroga, grupy wojskowe, logistyczne łańcuchy dostaw. Ponadto te myśliwce są w stanie przywrócić porządek na morzu, mając pociski przeciwokrętowe F-16 to samolot wielozadaniowy, który może zwalczać cele naziemne, powietrzne i nawodne, ponieważ jest uzbrojony również w pociski Harpoon” – podsumował Ihnat.

Biden przekazał przywódcom państw G7, którzy biorą udział w spotkaniu w japońskiej Hiroszimie, że USA będą wspierać wspólne szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym odrzutowcach F-16. „Wojska amerykańskie również będą szkolić ukraińskich pilotów w obsłudze odrzutowców” – oświadczył Jake Sullivan, cytowany w sobotę przez BBC. Wyrażą też zgodę na przekazanie Ukrainie myśliwców. Istnieje jednak warunek.

„Dostarczyliśmy to, co obiecaliśmy Ukrainie do przeprowadzenia efektywnej ofensywy. (…) Dotarliśmy do momentu, w którym nadszedł czas, aby spojrzeć w przyszłość i powiedzieć czego Ukraina będzie potrzebować, jako część przyszłej siły do ​​obrony przed rosyjską agresją” – powiedział Sullivan.

„W miarę rozwoju szkolenia w nadchodzących miesiącach będziemy współpracować z naszymi sojusznikami, aby ustalić, kiedy samoloty zostaną dostarczone, kto je dostarczy i ile” – podkreślił.

Zaznaczył jednak, że przekazane Ukrainie myśliwce będą wykorzystywane wyłącznie do celów obronnych, a Stany Zjednoczone nie będą umożliwiać ani wspierać ataków na terytorium Rosji.

Wskazał też, że USA nie przekażą Ukrainie myśliwców z zasobów własnych.

Wcześniejsze doniesienia medialne sugerowały, że administracja Bidena zasygnalizowała europejskim sojusznikom w ostatnich tygodniach, iż Stany Zjednoczone zezwolą im na eksport myśliwców F-16 na Ukrainę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii zapowiedzieli, że będą pracować na rzecz zbudowania międzynarodowej koalicji, aby umożliwić Ukrainie pozyskanie czy zakup myśliwców F-16. Miało to miejsce przy okazji szczytu Rady Europy na Islandii.

Zwracaliśmy uwagę, że prezydent Andrzej Duda został zapytany, czy Polska może do takiej koalicji dołączyć. W odpowiedzi zaznaczył, że Polska jest w pierwszej trójce krajów pomagających Ukrainie, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W kwestii możliwości przekazania Ukrainie jakiś polskich myśliwców F-16, Andrzej Duda zaznaczył, że Polska ma ich „relatywnie bardzo niewielką liczbę”. Zapewnił zarazem, że strona polska jest gotowa wspierać szkolenie pilotów ukraińskich.

Kresy.pl/UNIAN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz