Nowy sondaż IBRiS przeprowadzony na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej’ i RMF FM wskazuje na wzrost notowań PiS i Lewicy. Spadek poparcia odnotowały głównie KO oraz Konfederacja.

Według najnowszego badania IBRiS dla „DGP” i RMF FM, gdyby wybory parlamentarne odbywały się obecnie, to Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na głosy 44,5 proc. wyborców (wzrost o 3,2 pkt. proc.). Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 23,9 proc. respondentów (spadek o 1,1 pkt. proc.). Na Lewicę głos chce oddać 14,1 proc. wyborców (wzrost 0,8 pp).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Poza tymi głównymi blokami politycznymi, do Sejmu dostałaby się jeszcze PSL-Koalicja Polska. Chce na nią głosować 6 proc. ankietowanych, czyli o 0,2 pkt. proc. więcej, niż wcześniej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Poniżej progu wyborczego znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość. Uzyskała ona w badaniu wynik 4,4 proc., czyli o 0,9 pkt. proc. mniej niż poprzednio. Dodajmy jednak, że gdyby nie uwzględniać głosów niezdecydowanych, stanowiących 7,1 proc., to Konfederacja znalazłaby się powyżej progu 5 proc., z wynikiem niespełna 6,6 proc., czego ani pracownia sondażowa, ani media podające wyniki sondażu nie biorą pod uwagę.

IBRiS podaje, że w przeliczeniu na mandaty, PiS uzyskałoby ich około 260. KO mogłaby liczyć na ponad 130 posłów, a Lewica na około 60. Dla PSL-Koalicji-Polskiej przypadłoby kilkanaście mandatów.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 20-21 września br. na próbie 1100 osób. Badanie zrealizowano metodą telefoniczną.

W ostatnim czasie część sondaży wskazywało, że Konfederacja może liczyć na poparcie nawet ponad 7 proc. wyborców, a zarazem więcej niż PSL-Koalicja Polska. W każdym przypadku wyniki pokazywały zdecydowaną dominację PiS i jego partii satelickich.

rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz