Jak poinformował w piątek “Kommiersant”, polski producent mrożonych warzyw, owoców i mieszanek Hortex sprzedał swój rosyjski oddział dostawcy ryb GC “Agama”. Eksperci twierdzą, że nowy właściciel firmy będzie mógł produkować produkty pod znaną marką jeszcze do końca roku.

Polski producent mrożonych warzyw, owoców i mieszanek Hortex sprzedał swój rosyjski oddział dostawcy ryb GC “Agama”. Eksperci twierdzą, że nowy właściciel firmy będzie mógł produkować produkty pod znaną marką jeszcze do końca roku – poinformował w piątek Kommiersant.

O tym, że polski producent mrożonych warzyw, owoców, jagód Hortex przekazał 100% udziałów swojej spółki operacyjnej w Rosji „Ortika Frosen Foods”, „Kommiersant” dowiedział się z Państwowego Rejestru Osób Prawnych. Odpowiedni wpis w rejestrze pojawił się 11 lipca. Hortex i Agama nie przekazali komentarza ani mediom rosyjskich, ani polskim. Informacja została potwierdzona przez źródło Kommersant na rynku, bez podania kwoty transakcji.

Przypomnijmy, że producent surówek z podwarszawskich Dawidów, firma Maga Foods, zostanie zlikwidowana. Taką decyzję podjął holenderski właściciel spółki po tym, jak odwołanie od “antyrosyjskich” sankcji MSWiA zostało odrzucone.

Właściciel Maga Foods uznał, że likwidacja spółki jest właściwym rozwiązaniem w sytuacji, gdy MSWiA odmówiło cofnięcia sankcji nałożonych na Maga Foods na podstawie tzw. ustawy sankcyjnej.

Maga Foods przez kilka tygodni ubiegało się o cofnięcie sankcji argumentując, że obecnie nie ma nic wspólnego z objętym sankcjami rosyjskim oligarchą Michaiłem Friedmanem. Jak podaje RDC, postępowanie MSWiA miało jednak wykazać, że kapitał, który wykupił mniejszościowe udziały Friedmana na początku wojny na Ukrainie, również jest związany z jednym z rosyjskich oligarchów.

Nie jest jasny dalszy los aktywów Maga Foods. Prezes firmy Piotr Pawiński powiedział RDC, że trwają starania o wykup menedżerski przedsiębiorstwa.

Według Pawińskiego sankcje MSWiA całkowicie sparaliżowały działalność Maga Foods – do tego stopnia, że odchodzącym pracownikom nie można nawet wystawić świadectw pracy ani wypłacić odszkodowań i odpraw. Warzywa, które firma miała w magazynach, zgniły. Firmie wypowiedziano umowy leasingowania maszyn, a zajęcie serwerów spowodowało, że kierownictwo firmy nie ma nawet możliwości sprawdzenia należności.

W maju pisaliśmy, że do sprawy Maga Foods odniósł się wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który zapowiedział, że będzie apelował o jak najszybsze rozpatrzenie odwołania firmy. W czerwcu w Warszawie w obronie Maga Foods demonstrowali pracownicy firmy i działacze Agrounii.

Kresy.pl/Kommiersant

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply