Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, lider Polski 2050 oświadczył, że „z przyjemnością” zagłosuje za projektem legalizacji związków partnerskich, gdy tylko zostanie on złożony w Sejmie.

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” marszałek Sejmu Szymon Hołownia został zapytany o sprawę legalizacji w Polsce tzw. związków partnerskich i czy będą one procedowane w parlamencie. Należy zaznaczyć, że kwestia ta obejmuje również związki jednopłciowe.

„Chciałbym zobaczyć taki projekt ustawy” – odpowiedział Hołownia. Zaznaczył, że jeśli go zobaczy, to z pewnością nada mu bieg. Dodał przy tym, że jego zdaniem raczej nie będzie to projekt rządowy.

„Natomiast ja z przyjemnością za takim projektem zagłosuję, jeżeli się w Sejmie znajdzie” – zapewnił przewodniczący Polski 2050.

Ponadto, Szymon Hołownia potwierdził swoje stanowisko w kwestii aborcji, które prezentuje jako polityk. Choć niegdyś był zdecydowanym przeciwnikiem zabijania dzieci poczętych, to w ostatnim czasie opowiada się za przeprowadzeniem w tej sprawie ogólnokrajowego referendum.

„Trzecia Droga trwa na stanowisku, że powinno zostać przeprowadzone referendum” – powiedział marszałek Sejmu. „W tej sprawie zgodziliśmy się w koalicji z KO i Lewicą, że nie będziemy się zgadzać. Jest zgoda na niezgodę… Będziemy szli każdy własną drogą. W poczuciu odpowiedzialności, też pewnie konsultując ze sobą swoje kroki, żeby nie doprowadzić do jeszcze większego nieszczęścia. W tej sprawie każdy z nas ma swoje jasne stanowisko i nikt go od wyborów nie zmienił”.

Przeczytaj: Morawiecki: Zawsze byłem zwolennikiem “kompromisu aborcyjnego” sprzed 30 lat. Złożenie wniosku do TK było błędem

Czytaj również: Poseł Lewicy: KO zgadza się z nami, że priorytetem jest aborcja i bezpłatna antykoncepcja

Dopytywany, jak zatem miałoby brzmieć pytanie referendalne, Hołownia wymijająco odpowiedział, że powinno to zostać ustalone „wspólnie, w panelu obywatelskim”, który w 2024 roku miałby zacząć funkcjonować w Sejmie. Polityk zapowiedział, że do współpracy przy tym zaprosi „najlepszych w Polsce specjalistów od partycypacji obywatelskiej”.

Czytaj również: Tusk obiecuje związki partnerskie po przejęciu władzy przez PO

Zobacz: Tusk zapowiada legalizację aborcji do 12. tygodnia i związków partnerskich

„Rz” / PAP / pch24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply