Oczywiście, że nie – stwierdził prof. Paweł Machcewicz, rekomendowany przez MKiDN do rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz były dyrektor tej placówki, zapytany czy na ekspozycję Muzeum przywróceni zostaną rotmistrz Witold Pilecki, św. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów.

Jak informowaliśmy, dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku postanowił dokonać zmian w wystawie głównej placówki. Usunięto informacje o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, św. Maksymilianie Marii Kolbe, rodzinie Ulmów.

We wtorkowym oświadczeniu placówka poinformowała, że wprowadzone w 2017 r. zmiany ”wypaczyły sens stworzonej przez autorów [wystawy głównej – przyp. red.] opowieści”.

Dyrekcja stwierdziła, że ówcześni kierownicy muzeum w ramach sporu  “o rozumienie polskiego patriotyzmu”, który miał “wyraźne podłoże polityczne”, użyła jako zakładników polskich bohaterów.

“Po jednej stronie sporu stanęło czterech twórców scenariusza wystawy głównej Muzeum: Paweł Machcewicz, Janusz Marszalec, Piotr M. Majewski i Rafał Wnuk, po drugiej Karol Nawrocki i rządzący ówcześnie politycy. Ci ostatni jako «zakładników» użyli symbolicznych dla II wojny światowej postaci: Irenę Sendlerową, rtm. Witolda Pileckiego, o. Maksymiliana Kolbego i rodzinę Ulmów” – brzmi fragment oświadczenia Muzeum II Wojny Światowej.

Swoją opinią nt. usunięcia z ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej bohaterów podzielił się w wywiadzie udzielonym “Gazecie Wyborczej” prof. Machcewicz. Tłumacząc, dlaczego władze Muzeum nie przywrócą bohaterów na ekspozycje, stwierdził: “ponieważ to, co się teraz dzieje w MIIWŚ, jest po prostu przywracaniem pierwotnego, oryginalnego kształtu wystawy”. “A ten kształt został przygotowany przez historyków całkowicie niezależnie od jakichkolwiek nacisków” – dodał.

Odnosząc się do postaci rotmistrza Pileckiego historyk oznajmił, że na wystawie pozostanie, ale w części poświęconej ruchowi oporu w Auschwitz.

“Tymczasem dodano tam na ścianie wielkoformatową fotografię rotmistrza w garniturze, pochodzącą z zupełnie innej epoki. Cywilny Pilecki, jeszcze przed uwięzieniem, jest tu niepotrzebny, rozbija narrację artystyczną, zastosowaną przez twórców wystawy, by opowiedzieć właśnie o obozach koncentracyjnych” – przekonywał. Dodał, że “wystawa narracyjna to nie jest gazetka ścienna, gdzie można umieszczać dowolne treści, byle były słuszne i patriotyczne”.

Według Machcewicza św. Maksymiliana Kolbe był “gorliwym antysemitą”, a sposób jego zaprezentowania “budzi sprzeciw”.

“Jako wydawca katolickich pism o ogromnym nakładzie, takich jak ‘Rycerz Niepokalanej’ czy ‘Mały Dziennik’, publikował i sam pisał niezwykle jadowite, antysemickie teksty. Tymczasem na wystawie zostało to pominięte, a ten niewygodny temat załatwiono poprzez kuriozalny eufemizm, że ojciec Kolbe ‘ewangelizował Żydów'” – mówił.

Machcewicz stwierdził także, że sposób zaprezentowania rodziny Ulmów “fałszuje rzeczywistość historyczną”.

“Dodano bowiem całkiem nową instalację, którą ustawiono w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Stanęła w sali, która opowiada o apogeum Zagłady, o Auschwitz, a więc kompletnie burzy narrację. To karygodne z punktu widzenia wystawienniczego. A sam sposób prezentowania rodziny Ulmów również budzi oburzenie i fałszuje rzeczywistość historyczną” – powiedział i wyjaśnił: “Sam tytuł tej instalacji ‘Polacy wobec Zagłady’ ma za zadanie przekazać, że ogromna większość Polaków pomagała Żydom i była gotowa dla nich do ogromnych poświęceń, łącznie z ofiarą życia. A jak dowiodły badania, szczególnie prowadzone w ciągu ostatnich dwudziestu paru lat, ci, którzy pomagali, stanowili garstkę”.

Postępowanie władz Muzeum II Wojny Światowej skrytykował m.in. szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

“Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku musi być przykładem tego co nas łączy, nie dzieli. Usuwanie z niej tych, którzy dawali świadectwo patriotyzmu i niezłomnej walki o dobro Ojczyzny jest niedopuszczalne. Fragmenty ekspozycji dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, ojca Maksymiliana Kolbego oraz rodziny Ulmów powinny zostać natychmiast przywrócone” – napisał na portalu X.

Kresy.pl / wyborcza.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply