Debata odbędzie się 28 lutego, 10:00 na kijowskim Uniwerystecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki.

Debata jest organizowana przez Instytut Polski w Kijowie i Uniwersytet Narodowy im. T. Szewczenko. Dyskusja odbędzie się pod hasłem: „Wołyń ’43. Dlaczego pamięć dzieli Polaków i Ukraińców.Dyskutować będzie dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk Grzegorz Motyka i szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz.

Grzogorz Motyka, autor książki Wołyń’43 wcześniej wielokrotnie wskazywał na kłamstwa i manipulacje jakich dopuszczał się w swoich wypowiedziach i książkach Wiatrowycz. W jednej z recenzji jego ksziążki wskazywał bezpośrednio na kłamstwo, nazywając je tak wprost:„Wiatrowycz polemizuje bowiem z moją hipotezą, że wieś Parośle została wymordowana 9 lutego 1943 roku przez pierwszą sotnię UPA” (…) „Broniąc członków pierwszej sotni przed zarzutem napadu na wioskę, Wiatrowycz w swym retorycznym zapędzie przekracza granicę dobrego smaku.”

Sam Wiatrowycz w każdej swojej wypowiedzi manipulując broni tzw. dobrej pamięci o UPA, każdemu kto uważa inaczej, zarzucając kłamstwo i fantazję. Ostatnio zrobił tak, komentując wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie. Wiatrowycz nazwał wtedy szefa PiS imperialistą: Jarosław Kaczyński jest przekonany, że Ukraińcy „przebili Niemców w okrucieństwie względem Polaków”. I taki człowiek chce narzucać Ukraińcom własne fantazyjne wyobrażenia o przeszłości, jako warunek wsparcia w chwili obecnej. Imperializm z powikłaniami. Dążenie do prawdy o ludobójstwie dokonanym na Polakach na Wołyniu zostało przez Wiatrowycza nazwane wypaczonym wyobrażenim o historii własnego narodu, [które Kaczyński] próbuje narzucać innym.

Wcześniej w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” szef ukraińskiego IPNstwierdził, że na Wołyniu miała miejsce regularna wojna polsko-ukraińska, podczas której obie strony dopuszczały się zbrodni wojennych i oburza się na to, że „Polacy mówią nam, jaki mamy mieć stosunek do UPA”. Uważa, też że Polska powinna solidaryzować się z Ukrainą, która – jego zdaniem – broni nasz kraj przed rosyjską inwazją. Dodał także, że zbrodnie „były symetryczne”.

kresy.pl / istpravda.com.ua

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. azar :

    Ukraina: portret Bandery na parkanie ambasady RP w Kijowie… Ambasador Piekło ocenił, że może to być kolejna próba poróżnienia Polaków i Ukraińców. – Nie sądzę, żeby była to jakaś absolutnie oddolna i patriotyczna inicjatywa ukraińska. To wpisuje się w całość wszystkich ostatnich wydarzeń, wygląda to na zamierzoną akcję, która ma doprowadzić do pogorszenia stosunków polsko-ukraińskich. Właściwie trudno to jakoś inaczej interpretować – zaznaczył…. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-portret-bandery-na-parkanie-ambasady-rp-w-kijowie/d6tm3cv

  2. sternik2 :

    Rzeczywiście, „dyskusja” wydaje się być szalenie pasjonująca- jeden pro-banderowiec (motyka) kontra drugi- skrajny pro-banderowiec. Przecież ten fałszywy pies do dzisiaj bredzi o czystkach etnicznych. Na szczęście dostał już kopa z IPN-u, ale szkodzi znowu gdzie indziej. Takie kłamliwe ścierwo powinno być (przy prawdziwym propolskim rządzie) wydalone czym prędzej z Polski, a nie odgrywać FALSZYWĄ rolę w trosce o Polską Rację Stanu sternik2