Trzech amerykańskich senatorów z Partii Demokratycznej i jeden niezależny wystosowało list do sekretarza stanu Rexa Tillersona, w którym zwracają uwagę na konieczność uruchomienia strategicznego dialogu z Rosją.

List jest następstwem ubiegłotygoniowego przemówienia prezydenta Rosji, Władimira Putina, w którym poinformował o istnieniu rosyjskich systemów będących w stanie skutecznie ominąć amerykańską obronę antyrakietową.

„Potrzeba dialogu strategicznego USA-Rosja stała się pilniejsza po publicznym przemówieniu prezydenta Putina 1 marca, kiedy nawiązał do kilku nowych rodzajów broni nuklearnych, które Rosja podobno rozwija, w tym rakiet typu cruise i podwodnego nuklearnego drona, które nie są obecnie ograniczone przez traktat New START i będą destabilizujące, jeśli zostaną wdrożone” – napisali amerykańscy politycy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Senatorowie zwracają uwagę, że pomimo licznych różnic z Rosją, „Stany Zjednoczone powinny pilnie zacząć współpracować z Rosją, aby uniknąć pomyłki i zmniejszyć prawdopodobieństwo konfliktu”.

W liście do Tillersona, senatorowie wezwali administrację Donalda Trumpa do zajęcia się kwestią naruszenia przez Rosję traktatu INF, przedłużenia Traktatu o redukcji nowych broni strategicznych, powszechnie znanego jako Nowy START oraz do prac na rzecz zwiększenia przejrzystości w zakresie broni niejądrowej. Wszystkie te kroki mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa ponownego użycia broni jądrowej.

„Nie ma żadnej gwarancji, że możemy poczynić postępy w tej sprawie z Rosją. Jednak nawet w okresie zimnej wojny, Stany Zjednoczone i Związek Radziecki były w stanie zaangażować się w sprawy stabilności strategicznej. Przywódcy obu krajów wierzyli, tak jak powinniśmy i my dzisiaj, że niewiarygodnie niszczycielska siła broni jądrowej jest wystarczającym powodem, aby podjąć wszelkie starania na rzecz zmniejszenia szansy jej ponownego użycia” – skonludowali senatorowie.

List podpisali senatorowie Edward J. Markey , Jeff Merkley, Dianne Feinstein i Bernie Sanders.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Putin: amerykańska tarcza antyrakietowa jest bezużyteczna wobec naszej broni [+VIDEO]

Kresy.pl / markey.senate.gov
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz