Czterech ubiegających się o azyl Afgańczyków zostało w sobotę skazanych przez grecki sąd na 10 lat więzienia za podpalenie obozu dla uchodźców Moria we wrześniu 2020 r. Obóz znajdował się na wyspie Lesbos. Był to największy w Europie obiekt tego typu.

Sąd w Chios uznał czterech oskarżonych Afgańczyków za winnych podpalenia. Prawnicy skazanych oświadczyli w rozmowie z agencją AFP, że po wydaniu wyroku natychmiast złożyli apelację – informuje portal “France 24”.

Obóz Moria na wyspie Lesbos mieścił ponad 10 000 osób, zanim został zniszczony przez dwa pożary we wrześniu 2020 roku.

Sąd dla nieletnich na Lesbos skazał w oddzielnym procesie w marcu br. za podpalenie Morii na pięć lat więzienia dwóch Afgańczyków, którzy w momencie wybuchu pożaru mieli 17 lat.

Prawnicy skazanych uważają, że proces nie był sprawiedliwy, zaś trzech sądzonych w momencie aresztowania było nieletnimi, co nie zostało uwzględnione przez greckie władze. Proces opierał się w dużej mierze na zeznaniach innego Afgańczyka ubiegającego się o azyl, który zidentyfikował sześć osób jako sprawców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Minister spraw wewnętrznych Turcji oskarża Grecję o przyczynianie się do śmierci imigrantów

Skazani tłumaczyli, że zostali wskazani przez wyznającego sunnizm Pasztuna jako podpalacze, ponieważ należą do szyickiej mniejszości Hazarów.

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku doszczętnie spłonął obóz Moria – największy ośrodek migrantów w Grecji, który znajdował się na wyspie Lesbos. Migrantów udało się ewakuować, było kilka poszkodowanych osób.

Zobacz także: Starcia między mieszkańcami greckiej wyspy i imigrantami [+VIDEO]

france24.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply