Wizyta Trumpa w Chinach okazała się jedną z najbardziej owocnych podróży amerykańskiego prezydenta.

Amerykańskie i chińskie firmy zawarły w czwartek umowy o łącznej wartości ćwierć biliona dolarów. – podało RMF FM powołując się na informacje przekazane podczas konferencji prasowej.

Kontrakty podpisane w obecności prezydentów Trumpa i Xi Jinpinga obejmują takie dziedziny gospodarki jak energetyka, lotnictwo, motoryzacja i rolnictwo. Zawarto także umowy dotyczące wysokich technologii. W sumie podpisano 15 umów opiewających na kwotę 250 mld dolarów. Według RMF prawie 84 mld z tej kwoty obejmuje umowa w sprawie gazu łupkowego, 37 mld kontrakt na sprzedaż Chinom silników Boeinga, a także trzy umowy po 4 mld dolarów każda dotyczące produkcji układów scalonych.

Jak pisze Independent, podpisanie umów miało na celu złagodzenie krytyki chińskiej polityki handlowej przez partnerów zagranicznych. Prezydent Trump wielokrotnie krytykował fakt utrzymywania się wysokiego deficytu USA w handlu z Chinami, który jego zdaniem wynika z niesprawiedliwie ułożonych relacji handlowych. Amerykański prezydent zadeklarował jednak w trakcie ceremonii podpisywania kontraktów, że nie obwinia za to chińskiego rządu, lecz poprzednią amerykańską administrację.

Według Independent część z podpisanych umów byłaby zawarta niezależnie od obecności Trumpa, lecz wstrzymywano się z ich podpisaniem do czasu jego wizyty. Ponadto niektóre z nich nie mają wiążącego charakteru.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Chiny krytykują Trumpa

Kresy.pl / RMF FM / Independent

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz