Rząd Węgier poinformował, że wybuduje rurociąg łączący ich system z systemem naftowym Serbii.

Informację przekazał na Twitterze rzecznik węgierskiego rządu Zoltán Kovács. Jak napisał w poniedziałek prezydent Serbii Aleksandar Vučić “i premier [Węgier Viktor] Orbán uzgodnili budowę rurociągu na Węgry. Nowy ropociąg umożliwi Serbii zaopatrzenie się w tanią ropę Urals, łącząc [ją] z ropociągiem <<Przyjaźń>>”. Jak dodał Kovács – “Obecnie zaopatrzenie kraju w ropę odbywa się w dużej mierze rurociągiem przez Chorwację, ale jest to mało prawdopodobne w przyszłości ze względu na przyjęte sankcje”.

 

Rzecznik węgierskiego rządu odniósł się do sankcji Unii Europejskiej jakie ta nałożyła na handel rosyjską ropą. To właśnie ją zużywa serbska rafineria NIS w Pančevie. Głównym udziałowcem w tej rafinerii jest Gazprom Nieft. Do tej pory surowiec był do niej dostarczany morzem do chorwackiego naftoportu portu w Omišalj, a następnie rurociągiem JANAF. Jednak źródło to jeszcze wiosną przestało być pewne, po tym, gdy w marcu Chorwacja zablokowała okresowo transport ropy przez JANAF.

Budowa łącznika na Węgry umożliwiłaby uzyskanie przez Serbów dostępu do ropy płynącej rurociągiem “Drużba”, którego południowa odnoga prowadzi przez Ukrainę na Węgry. Mimo wojny rosyjsko-ukraińskiej rurociąg ten jest nadal eksploatowany.

Węgry pozostają państwem sceptycznym wobec nakładania przez UE kolejnych sankcji na handel rosyjskimi surowcami energetycznymi, dlatego, że są uzależnione od dostaw z Rosji, a Budapeszt zdołał sobie zapewnić ich kupno po atrakcyjnie niskiej cenie. Z kolei władze Serbii w ogóle nie dołączyły do antyrosyjskich sankcji Unii Europejskiej. Ani po aneksji Krymu w 2014 r., ani do ich rozszerzenia, po inwazji na kolejne regiony Ukrainy w lutym 2022 r.

Na portalu telewizji Al Jazeera przypomniano, że Węgry zadeklarowały niedawno gotowość do wsparcia Serbii także w zakresie dostaw gazu ziemnego. To kolejny sygnał dobrych relacji między Budapesztem a Belgradem.

aljazaera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply