Rosja wydzieli Białorusi duży kredyt, który ma umożliwić tej drugiej poradzenie sobie z problemami z importem.

Rosja szykuje dla Białorusi kredyt w wysokości 1,5 mld dolarów, podał rosyjski wicepremier Aleksiej Owierczuk, który rozmawiał z dziennikarzem agencji RIA Nowosti w kuluarach Kaspijskiego Forum Ekonomicznego, odbywającego się w Moskwie.

„Tak, wszystkie decyzje podjęte. Albo podpisaliśmy, albo zaraz podpiszemy. Tę decyzję podjęto i wszystkie parametry porozumienia zostały uzgodnione. Półtora miliarda dolarów na projekty, które będą związane z substytucją importu i rozwojem odpowiedniej produkcji” – powiedział Owierczuk.

O możliwym kredycie od Rosji jeszcze w sierpniu mówił premier Białorusi Roman Gołowczenko. Ujawnił on, że rosyjskie pieniądze zostaną przeznaczone na łącznie 23 projekty substytucji importu. Siedem z nich, o łącznej wartości 330 mln dol., ma zostać uruchomionych jeszcze przed końcem bieżącego roku.

RIA Nowosti wśród celów kredytu wymienia uruchomienie dodatkowej produkcji części dla przemysłu maszynowego.

Białoruś została objęta kolejnymi pakietami sankcji po stłumieniu przez jej władze masowych protestów społecznych jakie wybuchły po wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r. Dodatkowe represalia ze strony państw Unii Europejskiej spotkały Białoruś za jej wsparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainy, w postaci zapewnienia terytorium i infrastruktury dla wyprowadzania ataków na terytorium tej ostatniej.

ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz