Bank Rosji zaproponował całkowity zakaz „kopania”, obrotu i posiadania kruptowalut w tym państwie.

Informacje taką podał w czwartek portal gazety „Kommiersant”. Propozycja taka znalazła się cytowanym przez gazetę raporcie rosyjskiego banku centralnego zatytułowanego „Kryptowaluty: trendy, ryzyka, środki”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ryzyko kryptowalut dla prywatnych inwestorów wiąże się z możliwością całkowitej utraty inwestycji w kryptowaluty. Kurs kryptowalut zależy od ich uznania w społeczeństwie i możliwości wykorzystania ich do wykonywania różnych operacji (w tym w ramach działań nielegalnych). Wzrost rynku kryptowalut w dużej mierze odzwierciedla powstawanie bańki na rynku” – napisano w przytoczonym raporcie.

Bank Rosji proponuje wprowadzenie zakazu inwestowania przez organizacje finansowe w kryptowaluty i powiązane instrumenty finansowe. Proponuje również zakazać wykorzystywania rosyjskich pośredników finansowych i infrastruktury rynku finansowego do transakcji kryptowalutowych.

Bank Rosji w swoim raporcie zaznaczył, że ​​państwo to odpowiada obecnie za ponad 11 proc. światowej mocy obliczeniowej wykorzystywanej do „wydobycia” bitcoinów. W sierpniu 2021 r. Rosja zajęła na świecie trzecie miejsce pod tym względem. Wzrost „wydobycia” kryptowalut, zdaniem regulatora, ze względu na ilość energii jaka zużywana jest w tym procesie, może narazić na ryzyko inne przedsiębiorstwa.

Jako przykład tego ryzyka raport przedstawił sytuację w obwodzie irkuckim, który ma najniższe taryfy opłat za energię dla ludności. W ubiegłym roku zużycie energii elektrycznej wzrosło w nim 1,6-krotnie. Liczba kont poboru mocy mieszkańców o nienormalnie wysokim (ponad 13-krotnie wyższym od przeciętnego) zużyciu energii elektrycznej wzrosła o 62 proc. Konta takie odpowiadają za 25 proc. całego zużycia energii elektrycznej w regionie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już wcześniej agencja informacyjna Bloomberga podała, że Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji sugerowała szefowej rosyjskiego banku centralnego Elwirze Nabiullinie by poparła całkowity zakaz kryptowalut, ponieważ przelewy w nich są najczęściej wykorzystywane przez Rosjan do przekazywania darowizn na „niepożądane organizacje”. Ponadto Bank Rosji wielokrotnie wypowiadał się przeciwko wykorzystywaniu kryptowalut do rozliczeń w kraju, ponieważ nie są one zabezpieczone przez państwo.

„Wydobywania” kryptowalut zakazały już Chiny oraz Iran. Natomiast zalegalizowała je w zeszłym roku Ukraina.

kommersant.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz