Bez względu na opór Polski i Komisji Europejskiej w Niemczech rozpoczęto budowę przebiegającej przez to państwo części gazociągu Nord Stream 2.

Jak poinformował dyrektor spółki Uniper pod koniec lipca rozpoczęło się układanie pierwszych elementów gazociągu Nord Stream 2 na terytorium Niemiec. Operator projektu budowy nowej nitki gazociągu Nord Stream 2 AG poinformował rosyjską agencję RIA Nowosti, że obecnie odbywa się montowanie części rurociągu na pokładzie statku Castoro 10 a dźwig na brzegu przygotowuje ich podłączenie do infrastruktury na brzegu. “Jednocześnie trwają prace przygotowawcze na wodach Finlandii i Szwecji” – agencja cytuje komunikat Nord Stream 2 AG.

Projekt Nord Stream 2 zakłada przeprowadzenie po dnie Morza Bałtyckiego dwóch rur gazociągu, które łącznie będą mogły przesyłać 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Obecnie gazociąg Nord Stream składa się z dwóch rur oddanych do użytku w latach 2011-2012. Niemcy, Finlandia i Szwecja wyraziły już oficjalną zgodę na prace związane z położeniem dwóch kolejnych nitek gazociągu w ich strefie morskiej.

Opublikowana we wtorek przez RIA Nowosti informacja potwierdza komunikat z maja bieżącego roku o tym, że w niemieckim Lubmin rozpoczęto budowę terminalu odbiorczego dla surowca, który będzie tłoczony przez Nord Stream 2. Władze Niemiec wydały zgodę na budowę i eksploatację kolejnych nitek gazociągu jeszcze w marcu.

ria,ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply